Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

W poniższym artykule postaramy się przedstawić główne składniki krwi oraz ich rolę w procesach krążenia.

Krew składa się z osocza i elementów komórkowych.

Osocze

W skład osocza wchodzą substancje takie jak czynniki krzepnięcia oraz równoważące ich funkcję składniki układu fibrynolitycznego, białka (głównie albuminy), hormony, lipidy, jony (przede wszystkim sód, potas, magnez i wapń w odpowiednich stężeniach), glukoza, przeciwciała, wiele substancji biochemicznych jak mocznik, kreatynina czy bilirubina, liczne enzymy jak choćby aminotransferazy.

Bardzo istotne są składniki buforowe osocza, które zapewniają odpowiednie pH.

Wahania w stężeniu poszczególnych składników są niezwykle pomocne w diagnostyce wielu schorzeń.

Komórki krwi

Trzy podstawowe elementy komórkowe krwi (morfotyczne, upostaciowane) to erytrocyty, leukocyty oraz płytki krwi.

Erytrocyty

Podstawową funkcją erytrocytów, których ilość w jednym milimetrze sześciennym krwi dorosłego człowieka waha się w zależności do płci od 3,5 do 5 milionów, jest transport tlenu. Hemoglobina zawarta w tych komórkach nadaje krwi czerwony kolor.

Leukocyty

Leukocyty, których liczba waha się od 4 do 10 tysięcy komórek na jeden mililitr krwi, stanowią siły zbrojne organizmu. Rozmaz krwi obwodowej pozwala na ocenę poszczególnych populacji leukocytów (białych krwinek). Są to limfocyty, granulocyty kwasochłonne, zasadochłonne oraz obojętnochłonne i monocyty. Każda z tych populacji wykonuje ściśle określone funkcje w układzie odpornościowym człowieka.

Trombocyty

Trombocyty, czyli płytki krwi, wraz z osoczowymi czynnikami krzepnięcia odpowiadają za prawidłową zdolność krwi do wykrzepiania. Ich ilość powinna zawierać się w przedziale 150-400 tysięcy na mililitr.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły