Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Mianem zapalenia wątroby określane są zazwyczaj zapalenia wywołane przez wirusy lub bakterie w postaci krętków (tzw. leptospiry). Zapalenia mogą być ostre i przewlekłe. Dzieli się je na i ostre i przewlekłe.

Postępowanie

W domowym bądź szpitalnym postępowaniu, wspomagającym uzyskanie pomyślnych wyników leczenia, niezmiernie ważny jest:
•    spokój fizyczny (tj. leżenie), sprzyjający zwiększeniu przepływu krwi z substancjami odżywczymi i regenerującymi przez wątrobę,
•    odciążenie uszkodzonych procesem zapalnym komórek wątrobowych przez właściwe odżywianie chorych, tj. dietetyczne, białkowo-węglowodanowe, świeże, a nie konserwowane, obfite w zespół witamin B i witaminę C.

Należy podkreślić, że alkohol – zarówno w okresie ostrego, jak i przewlekłego stanu zapalnego oraz przez wiele miesięcy, a nawet lat po jego przebyciu – jest bezwzględnie przeciwwskazany.

W pewnym odsetku przypadków ostry proces zapalny może znacznie przedłużać się, dając przewlekłe, stacjonarne zapalenie wątroby (bez postępującego niszczenia struktury komórkowej wątroby) lub tzw. przewlekłe aktywne zapalenie wątroby (w którym nacieczenia zapalne niszczą postępująco miąższ wątroby).

Przewlekłe stany zapalne lub niewydolność czynnościowa wątroby są najczęściej następstwem przebytego wcześniej ostrego procesu zapalnego lub toksycznego uszkodzenia wątroby.

Rodzaj, stopień zaawansowania i czas utrzymywania się zmian oraz wyniki leczenia najwłaściwiej można ustalić dopiero histopatologicznym badaniem wycinka lub biopunktatu wątroby.

Osoby po przebytym ostrym zapaleniu wątroby lub z przewlekłym zapaleniem skarżą się zazwyczaj na mniej lub bardziej nasiloną apatię, ociężałość, stałe uczucie zmęczenia, tzw. chwiejność wegetatywną, upośledzenie apetytu, nietolerancję tłuszczów, niekiedy nudności i skłonność do wymiotów, tępe bóle bądź wrażenie pełności w prawym podżebrzu (tj. w miejscu lokalizacji wątroby), bóle mięśniowo-stawowe oraz niekiedy lekkie zażółcenie skóry, błon śluzowych i tzw. białkówek.

Błędy dietetyczne, wypicie alkoholu oraz przemęczenie fizyczne wyraźnie nasilają podane objawy.

Rozpoznanie zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia wątroby może ustalić wyłącznie lekarz.

Objawy

Wiodącymi, wstępnymi objawami, sugerującymi pilną potrzebę porady lekarskiej, są zazwyczaj: pojawienie się zażółcenia białkówek oczu, barwa moczu o wyglądzie ciemnego piwa oraz niestrawność.

Leczenie

Może prowadzić je wyłącznie lekarz. Jest ono długotrwałe. Powinno być prowadzone systematycznie ze świadomym zaangażowaniem zarówno samego chorego, jak i jego otoczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły