Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Zatrucie paracetamolem staje się coraz powszechniejsze, bo rośnie spożycie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, w których paracetamol jest substancją czynną. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet ostre reakcje alergiczne, dlatego warto wiedzieć jak się zachować w przypadku problemów po zażyciu leków z paracetamolem.

Objawy i przebieg zatrucia paracetamolem można przedstawić w 4 etapach.

Etap I występuje ok. 1/2 godziny po spożyciu i trwa do 24 godzin. Pojawiają się: nudności, wymioty, brak łaknienia, złe samopoczucie, obfite pocenie się, bladość skóry. U większości ludzi po przejściu zaburzeń żołądkowo-jelitowych objawy zatrucia całkowicie mijają i nie rozwija się uszkodzenie wątroby.

Etap II, 24-48 godzin po spożyciu – bóle okolicy podżebrza prawego, rozpoczyna się ostra niewydolność nerek.

Etap III, 72-96 godzin po spożyciu – postępujące uszkodzenie wątroby, encefalopatia wątrobowa, wymioty, zażółcenie powłok skórnych, bóle okolicy podżebrza prawego, splątanie, drżenia rąk, zaburzenia świadomości, śpiączka wątrobowa, kwasica metaboliczna, hipoglikemia, uszkodzenie cewek nerkowych, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie, uszkodzenie mięśnia sercowego, krwotoczne zapalenie trzustki, reakcje anafilaktyczne: pokrzywka, skurcz spastyczny oskrzeli, wstrząs.

Etap IV, 4 dni-2 tygodnie po spożyciu – faza zdrowienia. Jeżeli w ciągu 4 pierwszych dni ostrego zatrucia nie dojdzie do zgonu, to objawy występujące w trzecim okresie powoli cofają się i dochodzi do całkowitego wyzdrowienia pacjenta. Uszkodzenie wątroby cofa się w czasie do kilku tygodni.

Działanie toksyczne paracetamolu na inne układy i narządy

Nerki: niewydolność nerek (uszkodzenie nerek może być niezależne od uszkodzenia wątroby i innych zaburzeń czynnościowych, np. hipotonia).

Układ krążenia: uszkodzenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, krwawienia podwsierdziowe (jest to wtórne do uszkodzenia wątroby).

Trzustka: toksyczne krwotoczne zapalenie trzustki (występuje znacznie częściej u osób nadużywających alkoholu).

Pierwsza pomoc

Wywoływanie wymiotów u osób przytomnych i jeżeli nie ma innych przeciwwskazań stosuje się jako pierwszy zabieg przedmedyczny. Uwaga! Natychmiast przewieźć chorego do szpitala.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły