Poradnik medyczny


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Poradnik medyczny

Żylaki powrózka mogą powodować męską niepłodność, mogą występować w przebiegu nowotworów nerek, w przebiegu nowotworów przestrzeni pozaotrzewnowej, a także w przebiegu zakrzepowego zapalenia żył. Żylaki powrózka bywają też przyczyną zmian degeneracyjnych jąder (wywoływanych wzrostem temperatury w mosznie na skutek zastoju krwi żylnej i wynikającego z tego faktu niedotlenienia).

W normalnych warunkach temperatura w brzuchu jest o 3°C wyższa niż w mosznie, natomiast w przypadku żylaków powrózka nasiennego temperatura w brzuchu i w mosznie jest taka sama, co jest przyczyną zmian degeneracyjnych nasienia (mniejsza liczba plemników, mniejsza ich ruchliwość, mniejsza też liczba plemników prawidłowych).

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych, które tworzą w mosznie splot wiciowaty i zbierają krew z jądra. Splot wiciowaty jest częścią powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, umiejscowiony tuż nad jądrem. W  tym obszarze żylaki są łatwo wyczuwalne jako miękkie guzy o różnej wielkości. Prawidłowe naczynia żylne splotu wiciowatego mają od 0,5 do 1,5mm średnicy. Żylaki powrózka nasiennego dotyczą 11% dorosłych mężczyzn. Żylaki bolą i są przyczyną niepłodności: występują znacznie częściej u mężczyzn z niepłodnością, dlatego są uznawane za najczęstszą jej przyczynę. Istnieją też żylaki wtórne, ale występują one o wiele rzadziej. Żylaki wtórne pojawiajają się w przebiegu raka nerki, nowotworów i zbliznowaceń przestrzeni pozaotrzewnowej. Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego: wzrost ciśnienia hydrostatycznego w żyłach odprowadzających krew z jądra (związane jest to z różnicami w budowie żył jądrowych po prawej i lewej stronie, tzn. lewa żyła ma ujście do żyły nerkowej pod kątem prostym, prawa żyła uchodzi do żyły głównej dolnej skośnie. W efekcie, żyła lewa jest dłuższa od prawej, a słup krwi w żyle lewej jest wyższy, a co za tym idzie, ciśnienie hydrostatyczne też jest większe).

Przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego mogą też być zaburzenia w pracy mechanizmu zastawkowego oraz pojawienie się dodatkowego krążenia obocznego, a także zjawisko, które nazywamy dziadkiem do orzechów. Termin „dziadek do orzechów" oznacza, że lewa żyła nerkowa została zaklinowana między tętnicą krezkową górną od przodu, a aortą od tyłu. Taka sytuacja powoduje, że podwyższone ciśnienie hydrostatyczne zostaje przeniesione do splotu wiciowatego. Uważa się także, że w żyłach nasiennych ciśnienie może rosnąć z powodu uciśnięcia żyły biodrowej znajdującej się między tętnicą biodrową a brzegiem miednicy. Czynniki te powodują, że ponad 90% żylaków powrózka nasiennego powstaje właśnie po stronie lewej. Jeżeli żylaki powrózka nasiennego pojawią się jednak po stronie prawej należy wykonać dokładne badania np. na obecność guza. Żylaki leczy się albo przecinając i podwiązując żyłę, albo przecinając i podwiązując naczynia nasienne powyżej kanału pachwinowego, albo stosując obliteryzację żyły jądrowej. W rzadkich przypadkach wycina się splot wiciowaty poniżej pierścienia pachwinowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


 

Podobne artykuły