FAQ - odpowiedzi ekspertów


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  FAQ - odpowiedzi ekspertów

Mam 17 lat, 170 cm wzrostu, 45 kg wagi. Chcialbym rozpocząć ćwiczenia na przyrost masy ale nie wiem jak ułożyć dietę. Próbowałem wiele razy ale nie dałem rady, jeśli możecie mi ułożyć dietę, to bardzo proszę. Jestem domatorem i nie mam specjalistycznych przyrządów do ćwiczeń.

Tak sformułowane pytanie od razu nasuwa szereg wątpliwości.
Przede wszystkim do uprawiania kulturystyki nie każdy człowiek nadaje się w jednakowym stopniu. Ludzie różnią się budową kości, predyspozycjami genetycznymi, sposobem odżywiania i dotychczasowym trybem życia. Dlatego przed podjęciem decyzji należy porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu zdrowotnego, wykonaniu szeregu badań będzie w stanie zdecydować, czy kulturystyka i budowanie masy mięśniowej jest dla danej osoby wskazane. Na odległość zrobić się tego nie da.

Podejmowanie ćwiczeń na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem zawsze prowadzi w ślepy zaułek, z którego trudno się wycofać. W czasie ćwiczeń drastycznie wzrasta wysiłek różnych grup mięśni, ale także obciążenie serca, a przy diecie obciążenie układu pokarmowego, szczególnie wątroby i żołądka. Dlatego, jeśli nawet lekarz zgodzi się na uprawianie kulturystyki, sam proces i cykl ćwiczeń powinien odbywać się pod okiem doświadczonego trenera, najlepiej również w porozumieniu z dietetykiem. Odradzamy wszelkie próby nabywania i stosowania odżywek lub innych specyfików dostępnych na rynku bez szczegółowych konsultacji, szkoda psuć sobie zdrowie w tak młodym wieku.

Patrząc jednak na warunki fizyczne oraz sytuację osoby pytającej znacznie bardziej celowe wydaje się ukierunkowanie na sporty wytrzymałościowe, przy takim wzroście i wadze sporty jak biegi (raczej długodystansowe), kolarstwo, kajakarstwo, pływanie wróżą osiągnięcie lepszych efektów. Należy pamiętać, że modelują one ciało i sylwetkę znacznie bardziej proporcjonalnie niż budowanie masy mięśniowej, którą zresztą trudno utrzymać pod kontrolą w późniejszym okresie - wymaga to wielu wyrzeczeń i trudów.

Jednak podobnie jak przy pytaniu o budowę masy mięśniowej - przed rozpoczęciem intensywnych treningów należy porozmawiać z lekarzem, a uprawianie sportu kontynuować pod okiem doświadczonego trenera. Warto porozmawiać o tym z nauczycielem wychowania fizycznego, zazwyczaj posiadają oni specjalizację w określonej dziedzinie i nawet jeśli sami nie specjalizują się w sportach wytrzymałościowych, z pewnością skierują do odpowiednich osób.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Inne odpowiedzi ekspertów

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu

Dołącz do nas na Facebooku