FAQ - odpowiedzi ekspertów


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  FAQ - odpowiedzi ekspertów

To dość ogólne pytanie, które wymaga kilku wyjaśnień i wskazówek.
Temperament każdego człowieka jest inny, więc również jego potrzeby seksualne są inne. Naturalną drogą zaspokajania potrzeb seksualnych jest stosunek płciowy. Onanizm (masturbacja) także jest jedną z form aktywności seksualnej, rozładowania napięcia seksualnego, i jako taki nie jest utożsamiany z zaburzeniem, patologią czy dewiacją.

Problem pojawia się wówczas, gdy onanizm przybiera bardzo intensywne formy i staje się czynnikiem dominującym w życiu danej osoby. Bardzo trudno jest określić moment, kiedy masturbacja staje się problemem, często występuje wśród nastolatków jako substytut stosunku płciowego, z czasem, po podjęciu regularnej aktywności seksualnej częstotliwość onanizmu zmniejsza się, choć zjawisko występuje także wśród par i singli współżyjących regularnie.
Granicę traktowania onanizmu jako problemu określić jest więc bardzo trudno, każdy przypadek wygląda inaczej. Upraszczając: jeśli onanizm zastępuje przez dłuższy czas regularne współżycie lub osoba onanizująca się, czuje się z tym niekomfortowo, należy zgłosić się do specjalisty. Tylko bezpośredni kontakt z lekarzem-specjalistą oraz odpowiedni wywiad lekarski, czasami połączony z badaniami medycznymi, może dać właściwą diagnozę.

Do kogo zwrócić się po pomoc?

Najlepiej poszukać w swoim rejonie lekarza ze specjalnością seksuologia. Można również udać się do psychologa, szczególnie takiego, który specjalizuje się w zagadnieniach seksuologii. Należy bowiem pamiętać, że gros przypadków onanizmu ma podłoże wyłącznie psychologiczne, a nie medyczne i psychologia, podobnie jak medycyna, dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnozowania problemu i niesienia pomocy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Inne odpowiedzi ekspertów

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu

Dołącz do nas na Facebooku