Czy grozi Ci wypalenie zawodowe? - test

Wypalenie zawodowe określa się najczęściej jako stan wyczerpania – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Tracimy motywację i chęć do działania. Na początku w pracy, potem w domu. Nasze poczynania stają się nieefektywne, nie odczuwamy satysfakcji i zadowolenia z pracy. Zwykle proces ten zaczyna się stopniowo i niezauważalnie, ale dość szybko staje się uciążliwy i trudny do zniesienia. Nierzadko łączy się ze stanami depresyjnymi, podwyższonym poziomem stresu czy agresji. Często dotyczy pracoholików lub osób nadmiernie ambitnych, perfekcjonistów.

Wypalenie zawodowe jest wynikiem m.in. długotrwałego i nadmiernego wysiłku, zaangażowania w pracę oraz wyśrubowanych wymagań. Jednak to, czy wystąpi zależy od wielu czynników społecznych, środowiskowych i psychologicznych. Może wyrządzić wiele szkód, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej.

Zanim wypalenie rozwinie się całkowicie, pojawia się wiele symptomów, które go zapowiadają. Jeśli zaobserwujemy je w porę, możemy zapobiec niepożądanym skutkom syndromu wypalenia, poprzez przedsięwzięcie odpowiednich kroków zaradczych i dokonanie właściwych zmian w naszym trybie życia i sposobie pracy.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.


Testy dostarczane przez: Infotesty.pl