Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Co jednak zrobić, kiedy nie znajdujemy w sobie siły do biegania, a deszczowa aura nie nastraja nas do przejażdżki rowerowej?

Rozwiązaniem jest basen – tutaj większość pracy wykona za nas woda, a zła pogoda nie pokrzyżuje nam planów na aktywny wypoczynek.

Basen jest dla każdego

Nie można być za młodym, czy zbyt starym na korzystanie z tej formy rekreacji. Pływanie warto zaszczepić dzieciom już od najmłodszych lat. Sprawimy w ten sposób, że w przyszłości będą czuły się w wodzie jak przysłowiowe ryby. Uprawianie tego sportu wzmocni ich odporność i zapewni prawidłowy rozwój fizyczny. Nawet czteromiesięczne maluchy możemy uczyć pływać, ważne jednak, abyśmy robili to z głową i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy również o wyborze basenu czystego, higienicznego z odpowiednią temperaturą wody. Dla niemowlaków powinna ona mieć ok. 35oC, a dla dziecka rocznego ok. 30oC.

Młodzież często sama chętnie spotyka się na basenie. To idealna forma rekreacji, wspomagająca dodatkowo właściwy rozwój fizyczny. Pływanie pozwala zniwelować drobne wady postawy, częste w okresie dojrzewania. Nie bez znaczenia jest również równomierny rozwój wszystkich partii mięśniowych, jaki zapewni właśnie ta dyscyplina. Zjeżdżalnie i inne atrakcje dostępne w nowoczesnych parkach wodnych, z pewnością nie pozwolą na znudzenie.

Dorosłym basen pomoże zachować formę, nawet jeśli borykają się z dolegliwościami, uniemożliwiającymi im uprawianie innej dyscypliny sportowej. Basen to forma rekreacji zalecana również osobom starszym oraz powracającym do zdrowia po kontuzjach i urazach. Ćwiczenia w wodzie powalają przywrócić sprawność, bez narażania stawów na mocne obciążenia.

Zalety basenu

Pływanie niesie ze sobą niezliczone korzyści. Pomaga spalić tkankę tłuszczową i wymodelować sylwetkę. Nie musimy przy tym zamęczać się do granic wytrzymałości lub zalewać się potem. Godzina pływania stylem klasycznym (popularną „żabką”) pozwala na spalenie ok. 400 kcal, a w wersji krytej nawet 500 kcal. Wspomaga jednocześnie rozwój mięśni klatki piersiowej, obręczy barkowej, ramion i ud. Równomierne i symetryczne ruchy wykonywane ramionami podczas pływania, wpływają korzystnie na kręgosłup u osób cierpiących na jego skrzywienie. Innym popularnym stylem jest styl dowolny („kraul”). Wzmacnia mięśnie ramion i barki, pozwalając płynąć znacznie szybciej, niż w przypadku stylu klasycznego. Jeżeli natomiast mamy problem z usystematyzowaniem oddechu podczas pływania, zawsze możemy wybrać styl grzbietowy. Oddychamy wówczas swobodnie, rzeźbiąc jednocześnie mięśnie ud i grzbietu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu