Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Dzisiaj niemal każdy ma styczność z komputerem, a wielu z nas pracuje z nim minimum osiem godzin dziennie. Ci którzy wykonują tę pracę od wielu lat, być może już odczuli jej niekorzystny wpływ na swoje zdrowie. Niezmiernie istotne jest bowiem prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy przy komputerze oraz wdrażanie aktywnych przerw, które pomogą zapobiec wielu uciążliwym schorzeniom.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą praca przy komputerze, dotyczą: wzroku, błon śluzowych, mięśni oraz układu kostno-stawowego.

Zespół suchego oka

Zwany również Syndromem Widzenia Komputerowego, to jedno z najczęstszych schorzeń, jakie dotykają pracowników biurowych. Wywołany jest niedostateczną produkcją łez, przez co gałka oczna nie jest właściwie nawilżona, a brak osłony zwiększa jej podatność na wszelkiego rodzaju infekcje. Objawia się zaczerwienieniem i zmęczeniem oczu, pieczeniem, uczuciem suchości oraz wrażeniem obecności ciała obcego pod powiekami. Pomóc mogą preparaty nawilżające w formie kropli do oczu.

Zespół cieśni nadgarstka

Może być spowodowany niewłaściwą pozycją rąk na klawiaturze oraz myszce komputerowej. Do jego objawów należy zaliczyć: mrowienie w nadgarstku, drętwienie palców, a z czasem problemy z zaciśnięciem pięści i chwytem dłoni. Możemy mieć trudność z utrzymaniem np. szklanki, zwłaszcza podczas jej unoszenia. Leczenie zazwyczaj ogranicza się do odciążenia ręki, fizykoterapii i przyjmowania witaminy B6. W szczególnych przypadkach może być niezbędne jednak wstrzykiwanie kortykosteroidów, a nawet ingerencja chirurgiczna.

Schorzenia kręgosłupa, pleców i barków

Schorzenia te mogą być spowodowane długotrwałym utrzymywaniem pozycji siedzącej, a także niewłaściwą pozycją lub ustawieniem fotela.

Podrażnienie błon śluzowych

Jesteśmy na nie narażeni szczególnie jeśli w naszym otoczeniu pracują drukarki laserowe, które podczas utrwalania tonera emitują niebezpieczne dla zdrowia gazy (w tym ozon). Oczywiście nowoczesne urządzenia przechodzą szereg testów, mających na celu ograniczenie wydzielania szkodliwych substancji. Nie popadajmy więc w panikę, jeżeli w naszym biurze pracują takie urządzenia, gdyż gazy wydzielane są w ilościach śladowych. Kiedy jednak zaczniemy odczuwać drapanie w gardle, senność i częste bóle głowy, może to oznaczać, że winne są właśnie nasze drukarki.

Promieniowanie optyczne, jonizujące i elektrostatyczne

Dotyczy zwłaszcza monitorów starego typu. Wszystkie wyprodukowane w ciągu ostatnich piętnastu lat, wyposażone są w filtry, niwelujące szkodliwe promieniowanie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu