Aktywność fizyczna


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Aktywność fizyczna

W sezonie letnim ludzie często wybierają się na wycieczki w tereny zalesione, co nieodłącznie związane jest z ryzykiem ugryzienia przez kleszcze. Jak wiemy kleszcze mogą być przyczyną chorób u ludzi takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto więc odpowiednio się chronić przed kleszczami oraz wiedzieć jak postępować w przypadku ugryzienia.

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy: twarde i miękkie. W Polsce najliczniej występuje kleszcz pospolity.

Wiele osób obawia się kleszczy w trakcie wizyty w lesie, ale należy uświadomić sobie, że kleszcze występują nie tylko na terenach zalesionych, zamieszkałych przez dzikie zwierzęta, ale również można się na nie natknąć w parkach miejskich, na trawnikach, w przydomowych ogródkach.

Jak chronić się przed ugryzieniem?

Odpowiednie ubranie – szczególnie podczas wypraw do lasu należy pamiętać o odpowiednim stroju. Należy ubrać spodnie z długimi nogawkami, skarpety i odpowiednie obuwie, bluza lub koszulka również z długim rękawem oraz bardzo ważne – nakrycie głowy.

Oglądanie ciała – szczególnie należy wykonać tą czynność po powrocie z lasu, ale jak już pisałem, kleszcze występują na coraz szerszych obszarach również na łąkach i w parkach. Warto po przebywaniu w takich miejscach, po kąpieli, oglądnąć ciało w celu poszukiwania ewentualnych „zaczepionych” kleszczy. U dzieci należy szczególną uwagę zwrócić na skórę głowy, na granicę owłosienia i okolice zauszne, dorośli powinni dokładnie przyjrzeć się okolicom naturalnych zgięć, takich jak okolice podkolanowe, pachwiny, pachy. Nie ma jednak żadnej zasady i kleszcz może wkłuć się w każde miejsce.

Stosowanie repelentów – są to środki odstraszające owady w tym kleszcze, zawierają najczęściej substancję chemiczną DEET działającą odstraszająco na owady. Na rynku jest wiele preparatów o takim działaniu, z różną zawartością środka aktywnego. Im większa zawartość tym silniejszy i dłużej trwający efekt. Nie powinno się stosować tego typu środków u małych dzieci (do 2 miesiąca życia).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu