Aktywność fizyczna


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Aktywność fizyczna


Co zrobić w przypadku ugryzienia?


W przypadku znalezienia kleszcze należy jak najszybciej usunąć go przy pomocy pęsety. Chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy go z miejsca wkłucia. Nie należy w żadnym przypadku smarować kleszcza tłuszczem, spirytusem, środkami dezynfekcyjnymi, wygniatać, wykręcać itd. Może to spowodować zwracanie treści pokarmowej przez kleszcze, co zwiększa ryzyko zakażenia. Po usunięciu kleszcza, miejsce wkłucia należy zdezynfekować oraz umyć ręce. Miejsce wkłucia należy obserwować przez najbliższe kilka tygodni. W przypadku pojawienia się rumienia, obrzęku, należy skonsultować się z lekarzem. Również pojawienie się rumienia w innym miejscu lub pojawienie się objawów infekcyjnych, grypopodobnych nakazuje taką konsultację.

Szczepionki?

Nie ma obecnie na rynku medycznym szczepionki zabezpieczającej przed boreliozą, jest jednak szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – jest szczepionka rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia, nie jest jednak refundowana.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu