Aktywność fizyczna


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Joga, również w naszym kraju, staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób rozpoczyna ćwiczenia pod wpływem panującej mody lub obietnicy o niemęczącym treningu. Jak zacząć ćwiczyć jogę i czy rzeczywiście każdy może ją uprawiać – o tym będzie poniższy artykuł.

Co to jest joga?

Joga wywodzi się z filozofii indyjskiej i jest jednym z jej sześciu fundamentalnych systemów. Traktuje o związkach pomiędzy umysłem, ciałem, świadomością i duchem. Większość z nas zna ją przede wszystkim w kontekście medytacji oraz ćwiczeń rozciągających i oczyszczających ciało. Joga stanowi natomiast zbiór technik, których zadaniem jest osiągnięcie i utrzymanie równowagi pomiędzy fizycznym, umysłowym i duchowym życiem człowieka, higieną ciała i dobrą kondycją psychofizyczną.

Słowo Joga wywodzi się od sanskryckiego „yuj”, oznaczającego: skupiać uwagę, kierować, łączyć, ale także powściągać, jarzmo. Nie jest ona sprzeczna z żadną religią i nie wymaga spełnienia specjalnych kryteriów. Jej ćwiczenia można dostosować do osób o różnych predyspozycjach fizycznych i psychicznych.

Asany

Asany to specjalne pozycje ciała podczas uprawiania Jogi, mające rozciągać i uelastyczniać mięśnie i ścięgna. Poprzez uciskanie poszczególnych partii ciała, pobudzamy do pracy nasze narządy wewnętrzne, głównie gruczoły, przez co regulujemy pracę całego organizmu. Choć rodzaj ćwiczeń można dostosować do każdego, to jednak większość asanów wymaga sporej kondycji fizycznej. Osiągnięcie chociażby pozornie prostej kontroli swojego oddechu nie jest możliwe bez wysiłku i cierpliwości.

Jak zacząć?

Joga, w przeciwieństwie do innych form wysiłku, aby móc ją uprawiać nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. W zasadzie na początek potrzebujemy tylko matę do ćwiczeń i wygodny ubiór. Chociaż na rynku dostępna jest masa podręczników i instrukcji, to warto jednak zainwestować w dobrego nauczyciela. Zwłaszcza na początku potrzebny jest ktoś, kto pokaże jak należy ćwiczyć i skoryguje nasze błędy. Nie bez znaczenia jest też przepływ energii, jaką wytwarza nauczyciel i grupa, z którą się ćwiczy. Warto wybrać miejsce do ćwiczeń, w którym będziemy się czuli dobrze i bezpiecznie, tak aby się w pełni zrelaksować i skupić. Warto także wiedzieć, że przed przystąpieniem do ćwiczeń:

  • nie powinniśmy jeść przez 3-4 godziny;
  • nie powinniśmy być bezpośrednio po dłuższym pobycie na słońcu;
  • nie powinniśmy być po innym wysiłku fizycznym.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu