Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna


Rozgrzewka i rozciąganie

Każdy wysiłek powinniśmy poprzedzić rozgrzewką. Pozwoli ona naszym mięśniom i stawom przygotować się na silniejsze obciążenie, rozgrzeje je i dotleni. Wystarczy kilka minut rozciągania i truchtu, by zapewnić sobie możliwość dłuższego biegu i ograniczyć ryzyko kontuzji. Również po intensywnym joggingu ruszajmy się i rozciągajmy mięśnie. Pozwolimy im powrócić do podstawowego rytmu pracy i pozbyć się tworzonego kwasu mlekowego i dwutlenku węgla. Unikniemy w ten sposób bolesnych zakwasów.

Pomiar pulsu

Warto zaopatrzyć się w pulsomierz, aby w trakcie biegania kontrolować szybkość pracy serca. Właściwy puls nie tylko zapewnia bezpieczeństwo podczas wysiłku, ale jest istotny dla osiągnięcia założonych celów. Najpierw musimy ustalić nasze tętno maksymalne (HR max). Służy do tego wzór HR = 220 - wiek. Znając jego wartość, określmy sobie granice, w jakich powinno wahać się nasze tętno podczas treningu. Jeżeli naszym założeniem jest przede wszystkim poprawa formy i sylwetki, powinno się mieścić w zakresie 60-70% HR max. W tym przedziale najefektywniej spalamy tkankę tłuszczową. Jeśli natomiast naszym celem jest zwiększenie wydolności organizmu, tętno powinno się wahać pomiędzy 70% a 80%. Jeśli nie jesteśmy sportowcami wyczynowymi, starajmy się, aby nie przekraczać granicy 80%. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących, może to skończyć się przetrenowaniem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu