Aktywność fizyczna


autor:  Lidia Koperwas
kategoria:  Aktywność fizyczna, Zdrowe ciało, zdrowy duch


Pierwsza runda: odmrożenie

W momencie, gdy nie uda się uniknąć odmrożeniu, należy podjąć jak najszybsze kroki, by zniwelować jego tragiczne skutki. Ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która w momencie braku lekarza, może uratować zdrowie i życie. Osoba, która uległa odmrożeniu musi zostać przetransportowana do ciepłego pomieszczenia, co znacznie ułatwia udzielenie pierwszej pomocy, a dodatkowo zapewnia komfort cieplny i psychiczny poszkodowanemu. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zimnych, wilgotnych bądź mokrych ubrań. Następnie należy zacząć ogrzewać odmrożone części ciała w ciepłej kąpieli (nie gorącej!). Temperaturę wody należy stopniowo zwiększać od ok. 30˚C do maksymalnie 40˚C. Po ogrzaniu odmrożone miejsca należy okryć suchym, jałowym opatrunkiem. Założony opatrunek musi być luźny, gdyż założenie opaski elastycznej czy bandażowanie uszkodzonej części ciała nasila niedokrwienie tkanek. Gdy odmrożeniu ulegną uszy lub nos, a na skórze nie ma pęcherzy, można je ogrzać stosując ciepłe okłady. W przypadku, gdy w miejscu odmrożenia pojawią się pęcherze, zawsze należy opatrywać je „na sucho” i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie wolno przebijać tworzących się pęcherzy, gdyż dodatkowo może to grozić zakażeniem. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, poszkodowanemu trzeba podawać do picia ciepłe płyny –najlepiej zawierające cukier. Niewskazane jest palenie papierosów, ponieważ zawarta w nich nikotyna obkurcza naczynia krwionośne. Błędem jest również podawanie do picia płynów z dodatkiem alkoholu. W przypadku poważnych odmrożeń nie wolno poruszać odmrożonymi kończynami, jak również masować i trzeć zamarzniętych części ciała. Działanie takie powoduje odpływ zimnej krwi do innych części ciała, a dodatkowo automatycznie uszkadza odmrożoną skórę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Aby zapobiec odmrożeniom, wybierając się w góry, na narty czy sanki, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie się na tzw. cebulkę, dzięki czemu w zależności od temperatury, łatwiej będzie pozbyć się kolejnych warstw stroju. Zawsze należy dobierać strój odpowiednio do rodzaju uprawianego sportu. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt ciepłe ubranie może doprowadzić do silnego pocenia się, co z kolei wzmaga wychłodzenie organizmu. Należy pamiętać, że najszybciej marzną wystające części ciała: stopy, uszy, ręce i nos. Dlatego też ważne jest by nosić ciepłe, dobrze dopasowane buty (zbyt ciasne upośledzają krążenie stóp), a także wodoodporne rękawice (najlepiej z jednym palcem) i czapkę, o czym często zapominamy. Tak cenne ciepło dla organizmu w 30% tracone jest przez głowę. Stąd tak ważna jest jej odpowiednia ochrona. W związku z tym, oddając się białemu szaleństwu najlepiej zaopatrzmy się w „kultową” czapkę uszankę, a na pewno nie odmrozimy uszu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu