Aktywność fizyczna


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Pilates jest kolejnym rodzajem aktywności fizycznej, który zyskuje ciągle nowych zwolenników w naszym kraju. Nazywany jest "treningiem dobrego samopoczucia" odpowiednim dla każdego. Skąd się wziął Pilates i czy rzeczywiście jest dobry dla wszystkich?

Co to takiego Pilates?

Jest to określony rodzaj ćwiczeń, którego twórcą był Niemiec Josef Hubertus Pilates. Opracował on ćwiczenia, które pierwotnie stosowane były jako forma rehabilitacji dla sportowców i tancerzy. Ich celem miało być głównie uelastycznienie i rozciągnięcie wszystkich mięśni ciała, a także ich wzmocnienie, jednak bez zbytniego rozbudowywania. Ćwiczenia owe wpływają też na zniwelowanie stresu i poprawiają ogólny stan zdrowia. Pilates łączy w sobie elementy jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. W wyniku tego połączenia mamy do dyspozycji ok 500 ćwiczeń, które wykonuje się przy spokojnej relaksującej muzyce. Pilates jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Najważniejsza jest jakość, a nie ilość wykonywanych ćwiczeń.

Dlaczego warto wybrać Pilates?

Ćwiczenia w tej technice są wykonywane bardzo spokojnie, w przeciwieństwie np. do dynamicznych ćwiczeń aerobowych. Dzięki temu są znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizm i dlatego może je uprawiać niemal każdy. Pilates skupia się na ćwiczeniu wielu małych grup mięśni, które w dużej mierze wpływają na naszą postawę.

Ponadto Pilates:

  • odciąża kręgosłup oraz rozluźnia kark, ramiona i górną część pleców, co docenią zwłaszcza osoby spędzające większość czasu za biurkiem;
  • nie obciąża on także stawów, a wręcz pozwala przywrócić im sprawność po ewentualnych przebytych kontuzjach;
  • zwraca uwagę na głęboki i równomierny oddech, który odgrywa bardzo ważną rolę; to on nadaje odpowiedni rytm ćwiczeniom;
  • rozluźnia umysł; precyzyjne, powolne ruchy w małym zakresie i potrzeba skupienia się na oddechu podczas ćwiczeń sprawiają, że nasz umysł jest również zaangażowany. Stanowi odprężenie po męczącym, stresującym dniu, a to przy dzisiejszym tempie naszego życia jest nie do przecenienia.
  • poprawia koordynację ruchową, elastyczność ciała i równowagę;
  • pozwala na zwiększenie siły mięśni, zwłaszcza w okolicach brzucha, bioder i pośladków.

Wszystko to składa się na smuklejszą sylwetkę, większą świadomość własnego ciała, a także lepsze samopoczucie. Jednak aby to osiągnąć, należy przede wszystkim pamiętać o dokładności i jakości wykonywanych ćwiczeń. Tylko takie podejście pozwoli nam dostrzec pozytywne efekty już po kilkunastu sesjach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu