Aktywność fizyczna


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna


Metody Pilates

Dużą zaletą Pilates jest także jego różnorodność. Szeroka gama możliwości pozwala dostosować ćwiczenia, do naszej kondycji i wieku. Unikamy także monotonii i znużenia, które są częstym powodem rezygnacji z ćwiczeń.

Najpopularniejszą forma ćwiczeń są te wykonywane na macie (mat-based Pilates). Wymagają one posiadania jedynie wspomnianej maty, a podczas ćwiczeń wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Tę formę z powodzeniem możemy stosować do ćwiczeń w domu.

Ćwiczenia przy użyciu sprzętu (equipment-based Pilates) to już wersja dla bardziej zaawansowanych. Są one podobne do tych wykonywanych na macie, jednak wymagają pokonania większego oporu. Do tego wykorzystywane są tzw. reform ety, czyli urządzenia z wykorzystaniem sprężyn i taśm elastycznych.

Innym urządzeniem wykorzystywanym do ćwiczeń jest tzw. Cadillac. Jest to przyrząd wymyślony przez samego Josefa Pilatesa, który stworzył go jako pomoc przy rehabilitacji pacjentów, podczas swojej pracy w szpitalu. Obecnie nadal jest to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu przy rehabilitacji i oczywiście stanowi idealny przyrząd do ćwiczeń. Jednak aby w pełni wykorzystać jego możliwości, niezbędna jest obecność doświadczonego instruktora. To wersja ćwiczeń dla osób bardziej zaawansowanych, trenujących od dłuższego czasu.

Kto powinien uważać?

Choć Pilates jest uważany przez lekarzy za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, to jednak w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność i zasięgnąć opinii lekarza. Jedną z grup są kobiety w ciąży. Choć generalnie nie ma przeciwwskazań do uprawiania przez nie Pilatesu, to ze względu na indywidualne schorzenia, należy zaczerpnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem ćwiczeń. Konieczne jest także dostosowanie rodzaju ćwiczeń do stanu ciężarnej. Konsultację lekarską powinny zasięgnąć również:

  • osoby otyłe oraz takie, które przez dłuższy czas nie były aktywne fizycznie;
  • osoby z chorobami krążenia oraz układu kostnego i mięśni.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu