Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Któż z nas nie czeka, aż stopnieją śniegi, by móc oddać się przyjemności rowerowych wycieczek. Na pewno znajdą się wśród nas i tacy, dla których sezon rowerowy trwa okrągły rok, a biały puch i trzaskający mróz nie stanowią żadnej przeszkody. Oni też dobrze znają korzyści, płynące z regularnej jazdy na rowerze. Tych jednak, którzy kochają tę formę rekreacji, nie zdając sobie jeszcze sprawy z jej zbawiennego wpływu na organizm, ucieszy zapewne fakt, iż łączą przyjemne z pożytecznym.

Jazda na rowerze, a zdrowie

Zapewne większość z nas wie, że jazda na rowerze modeluje sylwetkę i wspomaga odchudzanie. Regularna aktywność fizyczna znacząco zwiększa metabolizm organizmu. Dzięki temu, w ciągu jednej godziny spokojnej jazdy możemy spalić aż 300 kcal; podczas gdy jazda intensywna zwiększa to zapotrzebowanie nawet do 800 kcal. Aby jednak w pełni wykorzystać odchudzające właściwości rowerowych eskapad, powinniśmy skupić się raczej na wysiłku długotrwałym. Przez pierwsze pół godziny treningu spalane są zasoby energetyczne zgromadzone w mięśniach, a dopiero po tym czasie pobierane jest „paliwo” z tkanki tłuszczowej. Dodatkowym atutem kolarstwa jest rozwijanie i wzmacnianie mięśni: nóg (zwłaszcza mięśni: czworogłowego uda i brzuchatego łydki), pośladków, a także grzbietu, co również wpływa na poprawę figury.

Korzyści dla naszego organizmu płynące z jazdy na rowerze, nie ograniczają się jednak wyłącznie do poprawy kształtów sylwetki. Sport ten pomaga zachować szeroko pojęte zdrowie i sprawność:

  • wspomaga pracę układu krążenia - podczas wysiłku serce pracuje szybciej, wymuszając zwiększony przepływ krwi i poprawiając ukrwienie narządów (w tym serca); pompa mięśniowa nóg wspomaga przepływ żylny, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko tworzeniu się zakrzepów i rozwoju żylaków,
  • pomaga w profilaktyce cukrzycy i schorzeń miażdżycowych - organizm spalając tkankę tłuszczową reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Oczywiście w przypadku osób z podejrzeniem cukrzycy i ryzykiem zawału, intensywny wysiłek nie jest wskazany i jazda na rowerze powinna być skonsultowana z lekarzem,
  • poprawia koncentrację oraz polepsza nastrój - długotrwały wysiłek fizyczny wymusza głębsze oddychanie, dotlenia tym samym mózg i zwiększa uwalnianie endorfin, przekaźników odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia (zwanych „hormonami szczęścia”).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu