Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna


Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego wysiłku fizycznego, należy pamiętać o rozsądku i umiarze, zwłaszcza, jeśli cierpimy na cukrzycę, schorzenia układu krążenia czy układu oddechowego. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z rowerowych przejażdżek. Wręcz przeciwnie, spokojna jazda po łagodnych trasach przyniesie naszemu sercu same korzyści. Nie możemy jednak forsować organizmu szybką jazdą oraz długimi i stromymi podjazdami. Powinniśmy również kontrolować tętno oraz skonsultować się z lekarzem, który doradzi nam czy taki wysiłek będzie bezpieczny dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę niewiele jest przeciwwskazań zdrowotnych dla jazdy na rowerze, zwłaszcza rekreacyjnej. Jest to forma wysiłku nie obciążająca organizmu w takim stopniu jak bieganie czy sporty siłowe. Stosowana jest często jako forma rehabilitacji pourazowej, gdyż pozwala na odzyskanie sprawności ruchowej stawom, bez zbytniego ich obciążania. Jeżeli cierpimy na zwyrodnienie stawów (a zwłaszcza stawu kolanowego) i kręgosłupa, powinniśmy jednak (po konsultacji lekarskiej) uważać, aby nie eksploatować chorego stawu intensywną i długą jazdą.

Rower nie przysłuży się również osobom z żylakami odbytu i przetokami okołoodbytniczymi. W pierwszym przypadku należy unikać wszystkich ćwiczeń, które obciążają krocze i mięśnie brzucha, natomiast tarcie o siodełko może spowodować stan zapalny u osób cierpiących z powodu przetoki.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu