Aktywność fizyczna


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Odkąd powstawała muzyka, taniec był zawsze jej nieodłącznym towarzyszem. Mamy go niemal we krwi. Już jako małe dzieci, gdy usłyszymy muzykę, nogi rytmicznie nam się uginają i same wyciągają nas do zabawy.

Taniec towarzyszy nam przez całe życie w mniejszym, bądź większym stopniu; czy to w grupie, parze czy podczas zwykłych codziennych czynności, poruszając naszymi biodrami w rytm zasłyszanej melodii.

Taniec od wieków był formą rozrywki, relaksu, oderwania się od codzienności, ale także manifestacją, obrzędem, z czasem stał się sztuką i dziedzictwem kulturowym. Na przełomie lat jego popularność zmieniała się, ale nigdy nie zaniknął całkiem, przenosząc się z salonów do klubów. Filmy i programy telewizyjne poświęcone tańcowi, sprawiły, że również w Polsce stał się on obecnie modny. Tancerze w nich uczestniczący, z dnia na dzień stają się gwiazdami, a w każdym większym mieście aż roi się od nowych szkół tańca.

Odmiany tańca

Jeżeli chcemy, aby taniec był częścią naszego życia, powinniśmy sami zdecydować, który styl nam odpowiada. Czy ważne jest tylko jego piękno, czy chcemy przekazać swoje emocje, opowiedzieć jakąś historię, czy po postu dobrze się bawić. Podstawowe znane formy tańca to:

Taniec klasyczny – często błędnie określany baletem (balet to spektakl, a taniec klasyczny to technika podczas niego wykorzystywana). Jest formą, na bazie której powstało wiele współczesnych gatunków. Wywodzi się z renesansowych tańców dworskich i przez wieki jego zasady i figury kształtowały się w obecnie znaną nam formę. Piękno tego tańca leży w dużej mierze w perfekcji, nie pozwalając na dowolność i improwizację.

Taniec współczesny – wywodzi się od tańca klasycznego, ale nie posiada ścisłych reguł. Skupia się przede wszystkim na emocjach, przekazywanych przez tancerza oraz historii, którą opowiada. Jest to bardzo ekspresyjna forma, która wykorzystuje elementy tańca klasycznego, gry aktorskiej, a niejednokrotnie i akrobatyki. Tutaj nie ma ustalonych figur i postawy; w tańcu współczesnym gra całe ciało, a nawet ściany czy podłoga.

Taniec jazzowy – podobnie jak taniec współczesny, swoje korzenie ma w tańcu klasycznym. Również tutaj nie ma mowy o ściśle określonych regułach. Elementem charakterystycznym dla tańca jazzowego są izolacje, czyli wykorzystywanie tylko jednej partii ciała. Najbardziej znane jego formy to: lirycal jazz, latin jazz i modern jazz.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu