Aktywność fizyczna


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Aktywność fizyczna

Rozpoczynając ćwiczenie na siłowni dosyć szybko obserwujemy efekty swojej pracy. Z czasem jednak następuje częściowe „wyhamowanie” postępu i wtedy wiele osób decyduje się na stosowanie różnych odżywek w celu zwiększenia efektu. Jakie są najczęściej stosowane używki oraz czy wszystkie „dopalacze” są zdrowe dla naszego organizmu?

Odżywki są formą skoncentrowanego pożywienia, zawierają w sobie najważniejsze składniki pokarmowe i zazwyczaj są postacią izolowaną danego składnika (choć nie ma w 100% odżywek jednoskładnikowych) lub stanowią kompozycję z przewagą określonej grupy składników. Odżywki stosowane są w dwóch podstawowych celach:

  • zwiększeniu masy ciała i dostarczeniu składników potrzebnych do szybkiego przyrostu masy mięśniowej;
  • przyśpieszeniu redukcji tkanki tłuszczowej.

Najpopularniejsze odżywki stosowane w celu przyśpieszenia przyrostu masy mięśniowej:

  • Białka – dostępne w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub mleku. Białko z odżywek w zasadzie nie różni się od białka pochodzącego z normalnego pożywienia. U trenujących służy do uzupełnienia zapotrzebowania na białko. Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi około 1-2g/kg masy ciała (w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej) i jeżeli ilość taka jest dostarczana z pożywieniem nie powinno się stosować dodatkowo odżywek, ponieważ nadmiar białka jest szkodliwy, może poważnie obciążyć nerki, wątrobę, może prowadzić do odwodnienia, dlatego należy pamiętać o spożywaniu odpowiednich ilości wody podczas stosowania tych odżywek. Odżywki białkowe zawierają zazwyczaj białko jaja, pszenicy, soi, białka serwatki.
  • Węglowodany – zazwyczaj występują w połączeniu z białkami lub jako odżywki czysto węglowodanowe. Zażywane są zazwyczaj po treningu, mają na celu zapewnić energię do regeneracji. Ich nadmierne przyjmowanie może prowadzić do niechcianego zazwyczaj efektu – wzrostu ilości tkanki tłuszczowej (białka również mogą powodować taki efekt, ale w przypadku węglowodanów jest on "szybszy").
  • Kreatyna – jeden z najpopularniejszych suplementów, stosowany przez wielu sportowców i kulturystów. Aby kreatyna mogła zostać "przetransportowana" do mięśni zazwyczaj przyjmuje się ją z porcją glukozy – sok, cukier, czysta glukoza. Dostępne są również preparaty z zawartą już glukozą. Zażywana jest w cyklach 6 tygodniowych z 4 tygodniową przerwą. Jest jednym z nielicznych suplementów (patrz odpowiedni artykuł), którego działanie zostało udowodnione naukowo.
  • Wiele innych, takich jak: aminokwasy rozgałęzione (BCAA), HMB, L-glutamina jest coraz rzadziej stosowanych ze względu na wątpliwą skuteczność.
  • Istnieje również szereg preparatów tzw. prohormonów (głównie testosteronu i nandrolonu) niedostępnych jednak na polskim rynku ze względu na wiele działań ubocznych (można je jednak kupić w USA).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu