Aktywność fizyczna


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Aktywność fizyczna

Sposobów na wypoczynek może być naprawdę wiele. Jedni myśląc o wakacjach czy feriach widzą siebie na plaży z zimnym napojem i zanurzoną w szklance parasolką, inni z kolei wybierają opcję bardziej aktywnego spędzania czasu, organizując wyprawy w góry.

Przed taką eskapadą po górskich ścieżkach należałoby jednak poznać kilka wskazówek, a mianowicie jak się przygotować, co ze sobą zabrać i jak postępować, aby nasza wyprawa się udała.

Przygotowanie przed wyprawą

Wybierając się w góry, niezależnie latem, czy zimą, powinno się wcześniej zadbać o kondycje, aby nie przeforsować organizmu nagłą i przesadną dawką wysiłku na szlaku. Przynajmniej na miesiąc przed wyprawą, wskazane są dłuższe spacery, bieganie, ćwiczenia na siłowni ze zwróceniem szczególnej uwagi na wzmocnienie mięśni pleców oraz nóg. Aby przyzwyczaić się do chodzenia z ekwipunkiem, możemy na bieżnię zabrać ze sobą plecak. Taki trening na siłowni należy oczywiście stopniować, kładąc nacisk bardziej na wytrzymałość i kondycję, niż na budowanie masy mięśniowej.

Co zabrać ze sobą na szlak?

Na początek, jak się ubrać? Nie sugerujmy się ciepłą pogodą w dolnych partiach gór – nie oznacza to bowiem, że wyżej będzie tak samo. Górska aura jest niezwykle zmienna, nagle może rozpętać się burza, silny wiatr, a nawet śnieżyca. Zawsze musimy mieć ze sobą ciepły sweter, płaszcz przeciwdeszczowy i najlepiej coś dobrze chroniącego przed wiatrem. Należy chronić głowę przed słońcem (czapka z daszkiem, chustka) oraz zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, gdyż oślepiające słońce może nam skutecznie utrudnić wędrówkę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu