Aktywność fizyczna


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Aktywność fizyczna

Grzybobranie to nie tylko przyjemność obcowania z naturą i oderwania się od miejskiego zgiełku. Zimą chyba każdy doceni smak domowej zupy grzybowej. Suszone grzyby dodane to niejednej potrawy, urozmaicą jej smak i aromat. Ich zaletą niewątpliwe jest to, że nie musimy ich uprawiać, wystarczy spacer po lesie, aby uzupełnić naszą spiżarnię.

Gdzie można grzyby zbierać?

Pomimo iż grzyby możemy znaleźć od czerwca do listopada, najlepszym czasem na wyprawę do lasu jest okres od sierpnia do października. Właśnie wtedy możemy liczyć na najbardziej obfite zbiory, nie tylko pod względem ilości, ale również różnorodności. Na występowanie grzybów wpływ ma również pogoda. Często słyszymy przysłowie „rosnąć jak grzyby po deszczu”, które wcale nie mija się z prawdą. Duża wilgotność ściółki w znacznym stopniu przyczynia się do ilości grzybów. Tak więc po obfitych opadach ruszajmy w las. Jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami i nie znamy własnych „tajemnych” miejsc, obfitujących w grzybnie, warto kierować się kilkoma zasadami:

  • Wybierajmy lasy oddalone od miast i dróg. Grzyb wchłania z gleby zanieczyszczenia, zwłaszcza metale ciężkie. Dalsza wyprawa za miasto, na pewno przysłuży się naszemu zdrowiu.
  • Najlepsze na grzybobranie są lasy iglaste z przewagą sosen i świerków oraz liściaste, zwłaszcza buczyny.
  • Zwróćmy uwagę na glebę, która występuje w danym lesie. Dobrze jeśli jest piaszczysta, na terenach podmokłych ciężko o obfite zbiory.
  • Kto pierwszy ten lepszy – na poszukiwania grzybów warto wybrać się rano, zanim tłumy grzybiarzy zgarną najlepsze łupy.

Z czym na grzyby?

Przed wyprawą do lasu należy zadbać o właściwy strój. Powinien on osłaniać jak najwięcej ciała, chroniąc nas przed kleszczami, komarami i wszelkimi innymi owadami, a także przed oparzeniem pokrzywami, czy zadrapaniem podczas przedzierania się przez zarośla. Warto mieć ze sobą również płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ skupieni na przeczesywaniu leśnych gęstwin, nie zawsze w porę dostrzeżemy zbliżającą się chmurę. Ważne jest również mocne, nieprzemakalne obuwie. Rano, zwłaszcza po deszczu możemy się spodziewać nie tylko rosy, ale i mokrego podłoża. Mocne, wysokie buty ochronią nas również przed ukąszeniem żmii, jeżeli ją przez przypadek nadepniemy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu