Aktywność fizyczna

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Aktywność fizyczna

Obecnie na siłowniach i różnych klubach sportowych oferowana jest coraz większa liczba zajęć fitness. Nie wszystkie jednak nadają się dla każdego z nas, warto zapoznać się z głównymi celami danych zajęć oraz dostosować rodzaj zajęć do wyznaczonych celów. W poniższym artykule postaram się krótko opisać najczęściej oferowane zajęcia, ich główne zalety oraz określić grupy ludzi do jakich są one kierowane.

Pilates – jest jedną z najbezpieczniejszych form ćwiczeń fitness, zawiera w sobie elementy z jogi i baletu, polega na spinaniu i rozciąganiu odpowiednich mięśni naszego ciała. Ćwiczenia wykonywane są w sposób spokojny, dokładny, a duży nacisk kładzie się na odpowiednią koncentrację. Nie potrzebujemy specjalnych przyrządów, wystarczy sportowy strój i mata na podłogę. Największe korzyści tej techniki to: poprawa elastyczności ciała, wzmocnienie mięśni, wysmuklenie sylwetki, poprawa stabilności kręgosłupa, koordynacji ruchowej i równowagi.

Joga – kompleksowy program ćwiczeń mający na celu wysmuklenie sylwetki, zrelaksowanie i poprawę kondycji. W trakcie zajęć organizm spala kalorie, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, ujędrnia całe ciało. Regularne ćwiczenie jogi pozytywnie wpływa na psychikę i dodaje energii. Ćwiczenia odbywają się w pozycji stojącej lub leżącej na macie. Istnieje mnóstwo pozycji (asan). Każda pozycja ma różne modyfikacje, pozwalające na dostosowanie ćwiczeń do umiejętności ćwiczącego. Niektóre pozycje są bardziej nastawione na wzmacnianie mięśni, inne zaś na zbudowanie większej wytrzymałości lub poprawę elastyczności ciała.

Body Art – trening ogólnorozwojowy, poprawiający gibkość, równowagę i siłę mięśni. Ćwiczenia przy użyciu piłek, taśm, piłeczek, rollerów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu