Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród


Poza badaniami z krwi – istotne są badania moczu. Najbardziej popularne jest badanie ogólne moczu, z którego możemy dowiedzieć się o ewentualnych zaburzeniach (np. kamica) i zakażeniach układu moczowego. Mocz badany jest kilkakrotnie w trakcie ciąży.

Nieodłącznymi elementem każdej wizyty u ginekologa powinny być ważenie masy ciała ciężarnej i pomiar ciśnienia tętniczego. Każda kobieta, która zaszła w ciążę przybiera kilka kilogramów, najważniejsze jest jednak to, aby w tym błogosławionym stanie nie przytyć za dużo. Maksymalny dopuszczalny przyrost masy ciała oblicza się na podstawie  wzoru BMI w następujący sposób: BMI = masa sprzed ciąży (kg)/[wzrost (kg)]². Ponieważ w czasie ciąży można przytyć od 11 do 12kg, to w zależności od BMI ustalone zostały dopuszczalne przedziały wagowe. Jeśli pacjentka miała BMI <19 i miała niedowagę – w ciąży może przytyć ponad 12kg, ale nie więcej niż 16kg. Natomiast jeśli cierpiała na nadwagę lub otyłość (BMI >25-30), w ciąży nie wolno jej przytyć więcej niż 10kg. Waga ciała jest bardzo istotna w ciąży, gdyż organizm kobiety w ciągu tych 9 miesięcy narażony jest na ogromy wysiłek. Ma to związek również ze zmianami ciśnienia tętniczego. Serce kobiety w tym czasie wykonuje ogromną pracę, dlatego tak duże znaczenie przywiązuje się do zmian ciśnienia tętniczego. U 6% kobiet rozpoznaje się naciśnie indukowane ciążą. Rozpoznajemy je kiedy u pacjentki bada się wartości 140/90mmHg przed 20 tygodniem ciąży. Kiedy wartości przekroczą 150mmHg ciśnienia skurczowego, wdraża się leczenie. Utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia jest jedynym sposobem, aby zapobiec stanowi przedrzucawkowemu albo rzucawce.

Zapewne jeśli ukończyłaś 28 tydzień ciąży, usłyszałaś od swojego lekarza prośbę, abyś liczyła ruchy dziecka. Przyjmuje się, że matka powinna odczuwać minimum 10 ruchów na godzinę aktywności dziecka, ale nie jest to sztywna norma. Ważne jest jednak, aby matka nauczyła się je zauważać i umiała zinterpretować, kiedy działoby się coś niepokojącego.

W kanonie badań podczas wizyt lekarskich jest również badanie piersi. W dobie tak dużego zagrożenia rakiem sutka, samobadanie piersi i badanie palpacyjne przez lekarza jest nieuniknione. Szczególnie ważne jest to w ciąży, kiedy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych i nie można niczego przegapić. Badanie piersi nie zakończy się jednak na etapie ciąży, będzie ono istotne w okresie laktacji, aby mieć kontrolę nad produkcją mleka i wcześnie zapobiec ewentualnym powikłaniom z tym związanym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu