Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Ciąża i poród, Odżywianie, Pediatria

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób odżywiania noworodka. W tym czasie szczególnie ważna jest dieta karmiącej mamy, gdyż ma ona wpływ na jakość jej pokarmu, a co za tym idzie na zdrowie dziecka.

Jak jeść w okresie poporodowym – poniżej kilka podstawowych zasad

Istnieją skrajne opinie na temat diety karmiącej mamy. Jedni uważają, że powinna ona jeść wyłącznie wyselekcjonowane produkty, a inni, że może spożywać wszystko. W rzeczywistości, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, kobieta powinna stosować dietę lekkostrawną, a później możne stopniowo wprowadzać do jadłospisu kolejne produkty. Każdy noworodek, czy niemowlę jest inne i nie da się przewidzieć, czy to co uczula jedno, w ten sposób podziała na inne. Jeśli po jedzeniu pokarmu matki, u dziecka nie pojawiają się żadne niepokojące obawy, to nie ma powodu rezygnować z tego co lubimy. Nie ma sensu także eliminowanie produktów na zapas („bo poradnikach tak napisano” lub „bo koleżanki dziecku to zaszkodziło”). Jeśli nasze dziecko urodziło się zdrowe, to najwłaściwsze wydaje się odżywianie na zasadzie piramidy zdrowego żywienia.

Najważniejsze jest przede wszystkim przestrzeganie urozmaiconej diety, złożonej z naturalnych pokarmów. Należy wybierać produkty świeże i dobrej jakości, unikać natomiast żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i inne sztuczne dodatki. Bardzo ważne jest także picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej 2 litry dziennie.

Najlepiej jest spożywać pięć posiłków dziennie, skomponowanych w ten sposób, aby dostarczały właściwą ilość energii (codzienna dawka nie może być mniejsza niż 2500) i odpowiednie proporcje składników odżywczych (czyli białek, tłuszczy, węglowodanów, składników mineralnych i witamin). Organizm w czasie karmienia przekazuje niezbędne substancje w pierwszej kolejności dziecku, dlatego wszystkie ewentualne niedobory niezbędnych substancji, mogą odbić się niekorzystnie także na zdrowiu matki. Dobrze więc jeśli do każdego posiłku doda się porcję świeżych warzyw, bądź owoców.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu