Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Ciąża i poród, Odżywianie

Okres ciąży jest bez wątpienia wyjątkowym czasem dla matki i jej organizmu. Zachodzące w nim zmiany powinny iść w parze także ze zmianą trybu życia, a przede wszystkim odżywiania kobiety.

Cenna profilaktyka

Jeśli kobieta świadomie planuje ciążę, powinna zadbać o właściwe odżywianie już kilka miesięcy przed poczęciem dziecka. Wprowadzenie zdrowej, urozmaiconej diety gwarantuje lepsze odżywienie organizmu. Łatwiej uniknąć niedoborów witamin i minerałów, które są szczególnie ważne w pierwszych miesiącach ciąży. Dlatego kobiety planujące ciążę albo te, które jej nie wykluczają, powinny przyjmować kwas foliowy w tabletkach. Jako witamina jest on lepiej przyswajalny w tej formie. Warto też uzupełnić dietę w pożywienie bogate w żelazo i inne mikroelementy i witaminy.

Zwiększone zapotrzebowanie

W czasie ciąży organizm kobiety w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby małego, rozwijającego się organizmu. Właściwa dieta w tym czasie jest szczególnie ważna, ponieważ w ten sposób dostarczamy budulca do rozwoju dziecka. Równie istotne jest także zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy, dlatego powinna ona zadbać, aby jej sposób odżywiania zaspokajał potrzeby dwóch osób. W żadnym razie nie należy jednak jeść za dwoje, choć taka opinia ciągle funkcjonuje w naszej świadomości. Bardziej należy się skupić na tym, aby odżywiać się racjonalnie i zdrowo. Posiłki należy spożywać regularnie a częściej, lepiej jest więc jeść mniejsze ilości ale 5-6 razy dziennie. Wpływa to korzystnie na utrzymanie tempa przemiany materii przyszłej mamy, pozwala także złagodzić początkowe mdłości.

Równie ważne jest także urozmaicanie pożywienia, aby dostarczyć płodowi niezbędnych substancji odżywczych. Warto więc włożyć więcej wysiłku w przygotowanie posiłków, by uniknąć monotonii, np. przez jedzenie tego samego przez kilka dni z rzędu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu