Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Ciąża i poród

Każda przyszła mama przynajmniej raz zastanawiała się, czy będzie karmić dziecko piersią. Mimo że nasz dostęp do fachowych i wiarygodnych informacji jest coraz lepszy, to i tak ciągle funkcjonuje na ten temat kilka mitów. Co zatem warto wiedzieć o karmieniu piersią?

Fakty o karmieniu piersią

  • Karmienie piersią jest najzdrowsze

Zapewnia niemowlętom optymalny rozwój i stan zdrowia. Mleko matki jest jedynym unikalnym pokarmem, który jest doskonale zbilansowany pod względem zawartości tłuszczów, witamin i minerałów. Ponadto jego ilość i skład dostosowuje się do zmieniających się potrzeb niemowlęcia i małego dziecka. Nie do przeceniania jest również ochrona immunologiczna, jaką zapewnia dziecku matczyne mleko, przez cały okres karmienia. Skład naturalnego pokarmu jest nie do podrobienia i w stu procentach nie zastąpią go żadne sztuczne mieszanki. Dzieci karmione piersią są bardziej odporne, rzadziej zapadają na niektóre choroby zakaźne. Stwierdzono także, że lepiej się rozwijają.

Oprócz korzyści pokarmowych, karmienie piersią wpływa pozytywnie na budowanie relacji między matką i dzieckiem. Stwarza jedyną w swoim rodzaju pozytywną więź, której nie da się z niczym porównać.

Karmienie piersią ma także pozytywny wpływ na samą matkę. Wytwarzana podczas karmienia prolaktyna, wpływa na poprawę samopoczucia, dodaje kobiecie cierpliwości i uspokaja ją. Ponadto karmienie piersią wpływa na lepszy i szybszy powrót do stanu sprzed ciąży, pozwalając łatwiej uporać się z nadprogramowymi kilogramami, pozostałymi po ciąży. Innym pozytywnym aspektem dla zdrowia kobiety jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy, oczywiście dzięki długiemu karmieniu piersią.

  • Karmienie piersią jest najwygodniejsze i najtańsze

Zawsze można podać dziecku pokarm bez względu na porę i to czy jesteśmy w domu, w podróży czy też w innym miejscu. Naturalne mleko zawsze ma odpowiednią temperaturę i świeżość. Dodatkowo koszty zdrowego odżywiania matki, w porównaniu do cen gotowych mieszanek, butelek i innych akcesoriów do karmienia są naprawdę niewielkie.

  • Jak długo karmić piersią?

Jeśli zdecydujemy się na karmienie dziecka tą metodą, jest to kolejne pytanie, na które musimy odpowiedzieć. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta do 6 miesiąca życia były karmione na żądanie, wyłącznie mlekiem matki. Przed tym okresem nie należy wprowadzać dodatkowego dopajania, ani dokarmiania dodatkowymi mieszankami, chyba że kobieta ma za mało pokarmu. Czasem przy dłuższym karmieniu dziecka kobiety spotykają się z różnymi, czasem negatywnymi opiniami i reakcjami otoczenia. Pamiętać jednak należy, że to w rękach matki leży zdrowie dziecka i to do niej należy ostateczna decyzja, jak długo zamierza karmić piersią.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu