Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ciąża i poród

Poruszając tematy związane z ciążą, bardzo często natrafiamy na problem konfliktu serologicznego. Przyszłe mamy pytają: co to jest, jakie jest zagrożenie i czy jest się właściwie czego bać?

Prosta definicja

Konfliktem serologicznym nazywamy reakcję układu immunologicznego matki przeciwko krwinkom płodu. Od razu sprostuję, że nie jest to reguła i nie we wszystkich ciążach mamy do czynienia z konfliktem. Otóż dziecko może odziedziczyć grupę krwi jak i jej cechę (Rh) zarówno od matki jak i od ojca. Jeśli na przykład matka ma grupę Rh "-" a ojciec Rh "+" to jest szansa, że dziecko odziedziczy Rh właśnie po ojcu. W takich przypadkach może dojść do uznania przez organizm matki przeciwciał krwi dziecka jako obce, uczulić się na nie oraz wytworzyć swoje obronne przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. W przypadku kiedy Rh matki jest "+" a dziecka "-", nie ma zagrożenia konfliktem serologicznym. Podobnie jest w przypadku kiedy Rh są jednoimienne (takie same).

Na czym polega zagrożenie?

Kiedy organizm matki zostaje uczulony na Rh dziecka, powstają specjalne przeciwciała kierowane przeciwko jego krwinkom. Przedostają się one przez łożysko do dziecka i opłaszczają krwinki czerwone (przywierają do nich). Erytrocyty wówczas zlepiają się, a następnie ulegają rozpadowi. Tego typu zaburzenia prowadzą do rozwoju choroby hemolitycznej noworodka, której następstwem są: niedokrwistość, niedotlenienie wewnątrzmaciczne oraz uszkodzenie tkanek i narządów płodu. Takie dziecko rodzi się zwykle z powiększoną wątrobą (hepatomegalią), a w ciężkich postaciach choroby obserwuje się u niego obrzęk tkanki podskórnej, a nawet powiększenie serca (kardiomegalię).

Jak temu zapobiegać?

Zasadniczym celem współczesnej medycyny jest zapobieganie wystąpieniu konfliktu serologicznego, dlatego już podczas pierwszej wizyty ginekologicznej przyszła mama dostaje skierowanie na badania, oznaczające grupę krwi i czynnik Rh. Wskazane jest też, aby ojciec dziecka również miał oznaczoną grupę krwi. Kiedy już wiadomo, że danej ciąży zagraża konflikt serologiczny, lekarz ginekolog wdraża odpowiednie działania w celu zapobiegnięcia chorobie. Zasadnicze jest podanie matce odpowiednich immunoglobulin, aby zneutralizować antygeny płodowe (warunkiem jest wynik potwierdzający nieobecność u niej tzw. antygenu D). Podanie tych immunoglobulin następuje w 28 tygodniu ciąży i zabezpiecza płód na okres III trymestru ciąży. Kiedy urodzi się dziecko, immunoglobulinę podaje się po raz kolejny po to, aby zabezpieczyć matkę i dziecko na kolejną najbliższą ciążę. Dzięki temu ryzyko kolejnej ciąży powikłanej konfliktem serologicznym się zmniejsza.

Często się zdarza, że podczas pierwszej ciąży obciążonej konfliktem serologicznym, nie dochodzi do rozwoju powikłań. Problem ten pojawia się dopiero przy kolejnej ciąży, w przypadku gdy przy wcześniejszej nie było wdrożone odpowiednie leczenie. W dzisiejszych czasach żadna mama będąca pod opieką ginekologa, nie powinna się obawiać o swoją nienarodzoną jeszcze pociechę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu