Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród


Poród łożyska

Akt porodu nie kończy się na urodzeniu dziecka i przecięciu pępowiny, łączącej go z łożyskiem. Do zakończenia porodu konieczne jest jeszcze urodzenie łożyska, czyli tzw. III okres porodu (zwany z tego powodu okresem łożyskowym), trwający zazwyczaj do 30 minut. W okresie tym następuje stopniowe oddzielanie się łożyska od ścian macicy i wydalenie go na zewnątrz. Czasami w celu pobudzenia skurczów macicy, można pacjentce podać oksytocynę. Bardzo ważna jest ocena wydalonego łożyska przez lekarza lub położną. Prawidłowe łożysko ma wymiar 20-25 cm, masę około 500 g i grubość 2-3 cm. Powierzchnia płodowa jest gładka i lśniąca, powierzchnia matczyna zaś poprzedzielana wieloma nieregularnymi bruzdami. W przypadku, gdy wydalone łożysko nie jest kompletne, należy wykonać zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, ponieważ pozostawienie w niej fragmentów tkanki łożyskowej grozi wystąpieniem powikłań, takich jak: krwawienia, infekcje, czy zaśniad groniasty.

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące jest to stan, w którym łożysko umiejscowione jest „kolizyjnie” z ujściem wewnętrznym szyjki macicy i statystycznie dotyczy około 0.5% porodów. Istnieje szereg czynników ryzyka wystąpienia łożyska przodującego, są to m.in.:

  • krótki odstęp pomiędzy porodem, a kolejną ciążą;
  • stany po operacji macicy (np. cięcie cesarskie);
  • stany po wyłyżeczkowaniu jamy macicy;
  • wady rozwojowe macicy;
  • częściej występuje u wieloródek.

Rozpoznanie najpewniej można postawić na podstawie badania USG macicy ciężarnej. Stwierdzenie łożyska przodującego we wczesnym okresie ciąży, należy potwierdzić w późniejszym okresie, ponieważ w czasie trwania ciąży następuje zjawisko tzw. migracji łożyska ku górze. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi temu stanowi, są bezbólowe krwawienia z dróg rodnych jasną krwią. Często łożysku przodującemu towarzyszą nieprawidłowe położenia płodu. Sytuacja ta jest stanem podwyższonego ryzyka ciąży, dlatego należy bezwzględnie stosować się do wskazań lekarskich. Zalecanym sposobem ukończenia takiej ciąży jest cięcie cesarskie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu