Więcej o dzieciach w serwisie

Ciąża i poród

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród


IV – okres poporodowy, to 2-godzinny okres ścisłego nadzoru nad kobietą i dzieckiem.

Obecnie możliwe jest zastosowanie różnych sposobów uśmierzania bólu w trakcie porodu. Można zastosować środki podawane domięśniowo, dożylnie, wziewnie oraz znieczulenia przewodowe: znieczulenie podpajęczynówkowe lub tzw. ciągłe znieczulenie zewnątrzoponowe. Decyzja o znieczuleniu oraz sposób jego przeprowadzenia, powinien być uzgodniony przez lekarza z pacjentką.

Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją położniczą. Istnieje szereg wskazań medycznych do wybrania go, jako sposobu zakończenia ciąży, ale niestety coraz więcej tych zabiegów wykonywanych jest na życzenie pacjentek. Zabieg, ogólnie mówiąc, polega na nacięciu powłok brzucha, otwarciu jamy brzusznej, nacięciu ściany macicy i wydobyciu płodu oraz popłodu. Następnie zamyka się macicę i powłoki brzucha. Do cięcia cesarskiego można zastosować jeden z 3 typów znieczulenia: znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie podpajęczynówkowe i znieczulenie ogólne. Wskazaniami do wykonania cięcia cesarskiego są sytuacje, w których poród drogami naturalnymi byłby zagrożeniem dla matki lub płodu. Najczęściej wśród tych powodów wymienia się: objawy zagrożenia płodu, niepostępujący poród, nieprawidłowe położenie płodu, łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie łożyska, wysokie ryzyko powikłań po uprzednim cięciu, ciąża wielopłodowa i in. Obecnie lista wskazań do wykonania cięcia cesarskiego jest bardzo rozległa, a wśród nich szereg wskazań pozapołożniczych, takich jak: kardiologiczne, pulmonologiczne, ortopedyczne, okulistyczne, neurologiczne, psychiatryczne i in. Niektóre wskazania decydują o wyborze drogi porodu już we wczesnym okresie ciąży lub w trakcje jej trwania, inne mogą przeważyć o wybraniu cięcia cesarskiego dopiero w trakcie próby porodu siłami natury. Jak każdy zabieg chirurgiczny, cięcie cesarskie może nieść za sobą szereg powikłań, takich jak: krwawienia, powikłania zakrzepowe, infekcja, wstrząs itd. Należy podkreślić, że zagrożenie życia kobiety jest wyższe w przypadku cięcia cesarskiego, niż porodu siłami natury.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu