Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Alergia pokarmowa może dotknąć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jest to nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na pewne składniki spożywanych przez nas potraw.

W najłagodniejszej postaci objawy będą dotyczyć tylko układu pokarmowego. Mogą jednak obejmować: skórę (pokrzywka, obrzęk), układ oddechowy (katar alergiczny, astma), a nawet cały organizm, powodując wstrząs anafilaktyczny, który bywa niebezpieczny dla życia.

Alergeny

Alergen to nic innego, jak substancja uczulająca. W przypadku alergii pokarmowej najczęściej jest to białko wchodzące w skład spożywanych produktów. Niektóre z alergii zanikają z wiekiem, inne ciągną się za nami przez całe życie. Najczęściej spotykane alergeny to:

Mleko krowie, a dokładniej rzecz ujmując, znajdujące się w nim białka kazeinowe i serwatkowe. Na ten rodzaj alergii cierpi średnio co dwudzieste niemowlę. Na szczęście około 90% z nich wyrasta z niej przed upływem 5 roku życia. Wraz z mlekiem, uczulają również produkty mleczne. Niełatwo jest zastąpić mleko innym produktem. Substytuty w postaci mleka koziego niestety nie zawsze przynoszą zadowalające rezultaty. Często powodują podobną reakcję, ponieważ u większości ssaków skład mleka jest zbliżony. Działanie alergenów może być częściowo zredukowane, poprzez gotowanie mleka, podczas którego dochodzi do denaturacji białek. Wówczas działanie uczulające w większości przypadków znacznie się obniża, ale nie zanika całkowicie. U osób bardziej wrażliwych można stosować mleko hipoalergiczne, ale również ono nie zawsze jest tolerowane przez alergików. Czasem pozostają jedynie mieszanki elementarne będące zbiorem wyselekcjonowanych aminokwasów.

Jajka ptasie również wywołują uczulenie, najczęściej u dzieci. Alergenem w tym przypadku są znajdujące się w białku jajka owomukoid, owotransferyna i owoalbumina. Ten rodzaj alergii również najczęściej ustępuje z wiekiem, choć od reguły zdarzają się wyjątki. W przypadku jaj, obróbka termiczna nic nie daje, ponieważ czynniki uczulające są na nią odporne. Rodzice dziecka, które wykazuje objawy alergii na białko jaj ptasich, powinni zachować szczególną ostrożność, bowiem w formie przetworzonej, jaja dodawane są jako składniki gotowych produktów spożywczych. Można je znaleźć w makaronach, ciastach czy zupach w proszku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu