Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Tran znany jest chyba każdemu. Jeśli nie z własnej praktyki, to na pewno z opowiadań rodziców i dziadków o czasach, kiedy przymusowo w szkole lub w domu podawano łyżkę tranu do wypicia. Czy warto powrócić do tych praktyk, co właściwie ma w sobie takiego cennego tran?

Co to jest?

Tran to nic innego jak płynny tłuszcz pozyskiwany z wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Czasem jego mianem określa się też tłuszcze z innych gatunków ryb. Zawiera duże ilości witamin, głównie A i D (w mniejszej ilości E), a także nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym niezwykle cenne kwasy omega-3 i omega-6.

Jak działa?

Szczególnie cenne są zawarte w tranie nienasycone kwasy tłuszczowe; ponieważ nasz organizm sam nie potrafi ich wytworzyć, niezbędne zatem jest ich dostarczanie z zewnątrz. Nie odkładają się  w postaci tkanki tłuszczowej, a wręcz zapobiegają rozwojowi wielu chorób. Dzięki temu tran, jako bogate źródło tychże nienasyconych kwasów tłuszczowych:

  • podnosi odporność organizmu (dostarczając budulca do produkcji czynników przeciwzapalnych);
  • reguluje poziom cholesterolu, pomaga w problemach z nadwagą;
  • naturalnie obniża ciśnienie krwi;
  • zapobiega stanom zapalnym;
  • wspomagają koncentrację;
  • obniża ryzyko niektórych schorzeń: neurologicznych, kardiologicznych i narządu wzroku.

W naturze kwasy te występują również w tłustych rybach np.: makrelach, sardynkach, czy łososiach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu