Odżywianie


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Odżywianie

Mózg jest wybrednym smakoszem. Nie lubi diety przeładowanej przetworzonymi produktami, tłustych obfitych posiłków, dań spożywanych nieregularnie, w pośpiechu. Wbrew wszystkiemu nie cieszy się, gdy wspomagamy go napojami energetyzującymi lub substancjami psychostymulującymi (np. amfetaminą).

Nie od dziś wiadomo, że jakość spożywanych posiłków wpływa na całość naszego funkcjonowania, a zatem także na procesy myślowe - szybkość przyswajania informacji, pamięć, koncentrację, uwagę, kojarzenie. Odpowiednie przygotowanie żywieniowe okazuje się kluczowe, gdy stajemy przed koniecznością starcia z trudnym zadaniem (przygotowanie do egzaminu, realizacja projektu, rozwiązywanie problemów dnia codziennego). Oto kilka cennych rad, które usprawnią neurony, czyli maleńkie trybiki w maszynie zwanej mózgiem.

Po rozum do głowy, po tlen do parku...

Każdy z nas pamięta, że niezbędnym paliwem dla mózgu jest glukoza, ale kto pamięta, że na spalanie tejże glukozy potrzebny jest tlen? Tlen jest niezbędny do uwolnienia pożądanej dawki energii, jego niedobór znacznie zmniejsza efektywność procesów myślowych, nawet jeśli dostarczamy ogromne ilości węglowodanów. Najprostszym sposobem dostarczania potrzebnej ilości tlenu do organizmu jest ruch - półgodzinny spacer po parku, gimnastyka w ogrodzie, przejażdżka na rowerze, wyprowadzenie psa itd. Nie tylko powodują, że się odprężamy, ale głębiej i intensywniej oddychamy oraz pobudzamy krążenie przez aktywację pompy mięśniowej (to właśnie za pomocą zawartej we krwi hemoglobiny cząsteczki tlenu dowożone są do mózgu). Niezależnie od tego powinniśmy także dbać o wietrzenie pomieszczeń, w których pracujemy, bądź długo przebywamy.

Mniej a częściej

Gdy czeka nas stresujący, wypełniony zadaniami dzień, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu. Podstawą jest bogate w białko, zróżnicowane śniadanie (tzw. białko „wysokiej jakości”, które znajduje się np. w mięsie, jajach, serach szczególnie żółtych). Powinno ono stanowić bazę dla pozostałych posiłków. Posiłki należy rozłożyć w czasie - tzn. musi być ich więcej, ale mniej obfitych (obfite i rzadkie posiłki powodują gwałtowne spadki i wzrosty poziomu glukozy, co niekorzystnie wpływa na metabolizm komórkowy). Zróżnicowane menu sprawia, że dostarczamy nie tylko produkty energetyczne (białka, węglowodany, tłuszcze), ale także mikro i makroelementy oraz witaminy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu