Odżywianie


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Odżywianie

Wyjeżdżając w krótką podróż, często zabieramy ze sobą prowiant podręczny, ale przy dłuższych wojażach konieczne staje się korzystanie ze stołówek, restauracji oraz lokalnych wyrobów. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby uniknąć problemów zdrowotnych?

Najczęstszymi schorzeniami pojawiającymi się w trakcie podróży wakacyjnych, są zatrucia pokarmowe, z uciążliwymi objawami, potrafiącymi zepsuć każą miłą chwilę nawet w najpiękniejszym miejscu globu. Ponieważ wyjeżdżając na wakacje pragniemy wypoczynku od codziennych obowiązków i czynności, to coraz częściej rezygnujemy z własnego przygotowywania pokarmu na rzecz stołowania się w hotelu, bądź w lokalnych punktach gastronomicznych. Nie możemy zapominać, że są to miejsca, gdzie jedzenie przygotowywane jest w bardzo dużych ilościach, w szybkim tempie, co zwiększa szansę na nieodpowiednie jego przygotowanie. Coraz częściej w hotelowych restauracjach, w trakcie posiłków, mamy możliwość korzystania z tzw. szwedzkiego stołu (bufetu), co daje nam szeroką możliwość doboru potraw, które chcemy skonsumować. Jakich głównych zasad należy przestrzegać, aby wspomnienia z naszych wakacji nie były przeplecione bólami brzucha, biegunką i innymi dolegliwościami?

Dbaj o higienę rąk (przed każdym posiłkiem należy umyć ręce, albo przynajmniej wytrzeć je wilgotnymi chusteczkami o właściwościach odkażających).

Jeżeli masz wątpliwości, co do poziomu higieny w danym lokalu, lepiej z niego zrezygnuj.

Jeżeli po otrzymaniu jedzenia masz jakiekolwiek wątpliwości (zapach, konsystencja, smak), co do świeżości potrawy, nie konsumuj jej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu