Odżywianie


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Odżywianie, Gastroenterologia

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy dotyczy dużej części naszej populacji, dotykając szczególnie osoby w młodym i średnim wieku, w tym częściej mężczyzn. W chorobie tej dochodzi do uszkodzenia śluzówki żołądka, pod postaciami owrzodzeń i nadżerek, co skutkuje powstaniem nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Polega na powstawaniu wrzodów trawiennych, czyli ubytków błony śluzowej z naciekiem zapalnym w tych miejscach, gdzie jest ona narażona na kontakt z pepsyną i kwasem solnym (czyli w żołądku i opuszce dwunastnicy). Przyczynami wywołującymi to schorzenie są głównie: zakażenie bakterią Helicobacter Pylori i zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Natomiast alkohol, rodzaj stosowanej diety, czy stres nie wpływają na powstawanie wrzodów trawiennych, lecz mogą nasilać dolegliwości z nimi związane.

Czym się objawia choroba wrzodowa?

  • dolegliwościami bólowymi w okolicy nadbrzusza, pojawiającymi się w 1-3 godzin po spożyciu posiłku (głównie w przypadku wrzodów żołądka), na czczo (głównie w przypadku wrzodów dwunastnicy) lub w nocy; objawy te nasilają się jesienią i wiosną;
  • nudnościami, wymiotami;
  • zgagą,  nieprzyjemnym odbijaniem i wzdęciami brzucha;
  • brakiem apetytu i spadkiem masy ciała.

Powyższe dolegliwości nasilają: palenie papierosów, kawa, herbata, napoje gazowane, alkohol, pikantne przyprawy, smażone oraz tłuste potrawy, stres.

Co jest głównym celem odpowiedniego żywienia w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy?

  • Ograniczenie spożycia substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.
  • Unikanie dalszego uszkodzenia błony śluzowej poprzez czynniki chemiczne, termiczne i mechaniczne.
  • Spożywanie posiłków neutralizujących działanie soku żołądkowego.
  • Dostarczenie odpowiedniej kaloryczności spożywanych potraw, jak i wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu