Odżywianie


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Odżywianie, Gastroenterologia

Jak ważna jest prawidłowa dieta i zdrowy styl życia wiedzą szczególnie osoby z zapaleniem trzustki, gdyż właśnie zaniedbania w tym względzie (tłusta dieta, alkohol) doprowadziły do wystąpienia u nich tej choroby.

Na czym polega zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki może przebiegać w dwóch formach: ostrej oraz przewlekłej (przewlekłe zapalenie trzustki jest zwykle następstwem wcześniejszej ostrej fazy). Ostre zapalenie trzustki jest procesem zapalnym, w którym dochodzi do "samotrawienia" trzustki i tkanek ją otaczających, przez wydzielane i przedwcześnie aktywowane enzymy trzustkowe. Głównymi przyczynami są choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, alkohol, obfity posiłek (zwłaszcza wysokotłuszczowy, "zakrapiany" alkoholem). Schorzenie objawia się m.in.: silnym bólem w nadbrzuszu, nudnościami i wymiotami, gorączką, wzmożonym napięciem powłok brzucha.

Dieta w ostrej fazie zapalenia

Dieta u osób z zapaleniem trzustki, powinna być odpowiednio kaloryczna i bogatobiałkowa z ograniczeniem spożywanych tłuszczów. Ostrą fazę choroby leczy się w szpitalu, zwykle w oddziale chirurgicznym lub intensywnej opieki medycznej w zależności od rodzaju zapalenia trzustki (postać łagodna czy postać ciężka). Od ciężkości zapalenia trzustki uzależnione będzie również dalsze leczenie i sposób żywienia. W postaci łagodnej po kilku dniach ścisłej diety (zwykle do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych) stopniowo włączane jest żywienie doustne (dieta ubogotłuszczowa). W przypadku ciężkiego zapalenia trzustki stosowane jest żywienie dojelitowe (przez zgłębnik nosowo-jelitowy) lub żywienie pozajelitowe – dożylnie włączane zwykle w ciągu 48-72 godzin. Żywienie to stosuje się, by nie nasilać procesu zapalnego w trzustce, nie stymulować jej do produkcji enzymów oraz wspomagać organizm, który objęty jest reakcją zapalną.

Po minięciu ostrej fazy choroby, dieta jest stopniowo rozszerzana z jednoczesną stałą obserwacją reakcji organizmu na wprowadzane produkty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu