Odżywianie


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie

Wiosna to czas, gdy po długiej, zimowej przerwie do naszych jadłospisów powracają nowalijki. Wiosenne warzywa, pierwsze dostępne w sklepach po zimie, od zawsze były szczególnie pożądanym towarem.

Jednak w dobie całorocznych upraw szklarniowych pojawiają się wątpliwości, czy te wyczekiwane, wiosenne przysmaki aby na pewno są zdrowe.

Całoroczne „nowalijki”

Wiosenna pogoda rzadko sprzyja uprawom, dlatego większość dostępnych na rynku owoców i warzyw została wyhodowana w szklarniach lub sprowadzono ją z krajów o cieplejszym klimacie. Rośliny jadalne uprawiane w sztucznych warunkach, poza okresem wegetacji często traktowane są jako niepełnowartościowe, ponieważ nie wiemy jak były nawożone.

Warzywa, które nie znają słońca

Ponieważ szklarniowe rośliny rosną w sztucznie stworzonym klimacie, nie są narażone na nieprzyjazne wpływy atmosferyczne, dzięki tym optymalnym warunkom, ich uprawa jest szybsza i tańsza. Szklarniowe warzywa nie rosną zazwyczaj w naturalnej ziemi, lecz na mieszaninie torfu, ziemi liściowej, nawozów i mikroelementów. Uprawiane mogą być także hydroponicznie – korzenie zanurzone są wówczas w płynnym roztworze składników mineralnych, nie mając kontaktu z glebą. Ilość światła w szklarniach regulowana jest za pomocą sztucznego oświetlenia, tak więc ze względu na brak światła słonecznego, warzywa nie wytwarzają odpowiedniej ilości cukrów i substancji zapachowych, a także mają nieco mniej witaminy C i bioflawonoidów.

Szkodliwe nawozy

Podobnie jak rośliny uprawiane w warunkach naturalnych, nowalijki muszą być poddane ochronie przez chorobami i szkodnikami. Do nawożenia nowalijek używa się niestety dużo nawozów sztucznych ze związkami azotu, które zastosowane w nadmiernych ilościach, nie zawsze są bezpieczne dla zdrowia. Kontrole przeprowadzane przez Inspekcję Handlową Artykułów Rolno-Spożywczych często wskazują na przekroczenie dozwolonych przez prawo norm. Najwięcej szkodliwych substancji gromadzi się w wegetatywnych częściach roślin, czyli w korzeniach i zewnętrznych liściach. Warzywa, które kumulują największe ilości nawozów to: rzodkiewka, marchewka, sałata, szczypiorek, buraki czerwone, kapusta pekińska, szpinak i kalarepa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu