Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie


Głodówka a kilogramy

W wyniku abstynencji pokarmowej waga ciała rzeczywiście spada. Jest to jednak spowodowane utratą wody oraz masy mięśniowej, a nie samego tłuszczu. Jeśli więc zależy nam na trwałym ubytku wagi, to głodówka jest chyba najgorszą z możliwych metod. Organizm na diecie dostosowuje się do mniejszych ilości pożywienia i zwalnia metabolizm. Po ukończeniu głodówki, czy diety i powrocie do normalnego odżywiania organizm zaczyna odkładać zapasy na „ciężkie czasy”. Następuje bardzo szybki ponowny przyrost wagi (tzw. efekt jojo). Tak naprawdę głodówka nie dość, że nie pomoże nam zrzucić w trwały sposób zbędnych kilogramów, to jeszcze zniweczy i spowolni nasze wcześniejsze wysiłki.

Negatywne skutki

Podczas długotrwałej głodówki zachodzi w organizmie wiele negatywnych procesów, mogących skutkować nawet późniejszymi schorzeniami, np.:

  • pogorszenie nawodnienia, odżywienia i wyglądu skóry;
  • wypadanie włosów; pękanie, rozdwajanie i plam, rozdwajanie i plam niedoborowe na paznokciach;
  • nadciśnienie;
  • cukrzyca;
  • kamica nerkowa;
  • w wyniku zwolnionej perystaltyki jelit zwiększa się wchłanianie przez nie szkodliwych substancji,
  • może też dojść do zaniku kosmków jelitowych, które są niezbędne do normalnego trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu