Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Sezon letni to idealny okres do biesiadowania w gronie przyjaciół i rodziny. Nie od dziś wiadomo, że potrawy przygotowane pod gołym niebem smakują lepiej. Co do ich wpływu na zdrowie, zdania są jednak podzielone. Jak więc grillować, aby było nie tylko smacznie, ale i zdrowo?

Dwa spojrzenia na grilla

Szaszłyki, karczek, boczek, udka – wszystko to brzmi smakowicie i na samą myśl stajemy się głodni. Ale czy potrawy przygotowane na grillu są zdrowsze, czy może bardziej szkodliwe, od tych przyrządzonych w kuchni? Zwolennicy przytoczą argument, że na ruszcie więcej tłuszczu wytapia się i mięso jest chudsze, a więc i zdrowsze. Ciężko nie zgodzić się z taką argumentacją, ale niestety wytapianie się tłuszczu, niesie ze sobą również negatywne skutki. Tłuszcz spadając na rozgrzane węgle, tworzy toksyczne opary, które osiadają na potrawach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wraz z mięsem, do naszego organizmu przedostają wtedy substancje rakotwórcze. Poza tym przyprawione surowe mięso, często leży nawet godzinami, czekając na swoją kolej. Letnia temperatura sprzyja rozwojowi bakterii, które jeśli dostaną się do wnętrza potrawy, mogą przetrwać proces grillowania.

Zasady zdrowego grillowania

Czy to oznacza, że weekendowa biesiada przy grillu jest niebezpieczna dla naszego zdrowia? Niekoniecznie, musimy jednak przestrzegać kilku zasad.

Wybierajmy mięso drobiowe lub chude wołowe; zdejmujmy skórę z udek, a tłuste kawałki odkrawajmy – pamiętajmy, że nie cały tłuszcz wytapia się podczas grillowania.

Porcjujmy mięso na cienkie kawałki – szybciej będą gotowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu