Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie

Pierwsze informacje o herbacie pochodzą z już z 479 roku n.e., choć w Europie pojawiła się dopiero w wieku XVII. Do Europy zachodniej sprowadzili ją Holendrzy, lecz tradycyjnie kojarzona jest z Anglikami.

Przypisuje się jej cudowne właściwości, wierząc, że regularnie pita zapobiega chorobom, ma działanie odmładzające i lecznicze. Może być podawana z cytryną lub z mlekiem, słodzona cukrem, sokiem albo miodem. Od kilkuset lat jest niezastąpionym napojem, odpowiednim na każdą porę dnia i roku. Jej panowaniu na naszych stołach nie zakłóciło nawet pojawienie się „rywalki” kawy. Jej Wysokość – Herbata.

Przyjmuje się, że ojczyzną herbaty są Chiny, choć tak do końca nie wiadomo, jakie jest jej pochodzenie. Według podań, herbata została odkryta w roku 2737 p.n.e. przez jednego z założycieli chińskiej cywilizacji, któremu Chiny zawdzięczać mają także pismo i uprawę roli.

Do Polski herbata najprawdopodobniej trafiła z Anglii. W początkach kształtowania się jej popularności na naszych ziemiach (przypadających na wiek XVIII), napar z liści herbaty traktowany był jako środek leczniczy. Miał pomóc w leczeniu bólów głowy i żołądka. Samą herbatę postrzegano jako ziele lecznicze. Dlatego też jej polska nazwa powstała z połączenia dwóch łacińskich wyrazów: herba thea – co oznacza „ziele herbaciane”.

Czarna herbata

Na świecie istnieje wiele rodzajów i odmian herbat. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia herbata czarna. Ciekawostką jest, że tak naprawdę jest ona odmianą herbaty zielonej. Jak głosi legenda, czarna herbata powstała przypadkowo. Miało to miejsce podczas przewożenia ładunku zielonej herbaty z Chin do Anglii; w wyniku jej zmoknięcia, miał się rozpocząć proces fermentacji.

Czarna herbata jest najchętniej pitą herbatą na świecie – stanowi aż 80% całości konsumowanej herbaty. W Polsce spożywamy czarną herbatę w ogromnych ilościach, choć niestety bardzo często na nasz stół trafiają herbaty ekspresowe, niskogatunkowe, sporządzane z tzw. resztek herbacianych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu