Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie

Czerwona herbata Pu-Erh (której nazwa pochodzi od chińskiej miejscowości Pu-erh) znana jest już od ponad 1700 lat. Uprawiana z liści rośliny zwanej Camellia sinensis, przez Chińczyków nazywana jest „smoczą herbatą”. To ze względu na wygląd liści, które po rozwinięciu przypominają kształtem smoka. W Europie i USA zdobyła sobie przydomek „zabójcy tłuszczu”, ze względu na niezwykłe właściwości związane z przemianą materii.

Jest herbatą pośrednią między herbatą czarną i zieloną, ponieważ poddaje się ją procesowi tzw. półfermentacji – krótszemu niż herbata czarna, i dłuższemu niż herbata zielona. W związku z tym, że procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w herbacie czarnej, dlatego zawiera więcej od niej enzymów i polifenoli.

Podobnie jak innym odmianom herbat, także i tej przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości. Poleca się ją osobom z chorobami naczyń, ze względu na wyższą niż w innych herbatach zawartość związków flawonoidowych, które uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Jednocześnie obniżają ciśnienie, a także mają działanie moczopędne, a co za tym idzie, poprawiające krążenie.

Ze względu na pobudzanie procesów trawiennych polecana jest osobom, które się odchudzają. Badania przeprowadzone we Francji wykazały, że miesięczna kuracja uwzględniająca 3-4 filiżanki czerwonej herbaty dziennie, w połączeniu z normalną dietą, powodowała u 88% badanych osób spadek wagi o 3-11 kilogramów. Przy tym nie powodowała efektu jo-jo.

Wszystkie odmiany czerwonej herbaty zawierają sporo związków mineralnych i mikroelementów, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan, miedź, selen, a także witaminę E. Dzięki zawartości fluoru, tak jak i pozostałe herbaty, korzystnie wpływa na zęby. Czerwona herbata usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, przez co oczyszcza go (również przyśpiesza metabolizm alkoholu we krwi). Zastosowana na zranioną skórę, dzięki zawartej w niej taninie, zadziała miejscowo ściągająco i przeciwzapalnie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu