Jest herbatą pośrednią między herbatą czarną i zieloną, ponieważ poddaje się ją procesowi tzw. półfermentacji – krótszemu niż herbata czarna, i dłuższemu niż herbata zielona. W związku z tym, że procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w herbacie czarnej, dlatego zawiera więcej od niej enzymów i polifenoli.
Podobnie jak innym odmianom herbat, także i tej przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości. Poleca się ją osobom z chorobami naczyń, ze względu na wyższą niż w innych herbatach zawartość związków flawonoidowych, które uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Jednocześnie obniżają ciśnienie, a także mają działanie moczopędne, a co za tym idzie, poprawiające krążenie.
Ze względu na pobudzanie procesów trawiennych polecana jest osobom, które się odchudzają. Badania przeprowadzone we Francji wykazały, że miesięczna kuracja uwzględniająca 3-4 filiżanki czerwonej herbaty dziennie, w połączeniu z normalną dietą, powodowała u 88% badanych osób spadek wagi o 3-11 kilogramów. Przy tym nie powodowała efektu jo-jo.
Wszystkie odmiany czerwonej herbaty zawierają sporo związków mineralnych i mikroelementów, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan, miedź, selen, a także witaminę E. Dzięki zawartości fluoru, tak jak i pozostałe herbaty, korzystnie wpływa na zęby. Czerwona herbata usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, przez co oczyszcza go (również przyśpiesza metabolizm alkoholu we krwi). Zastosowana na zranioną skórę, dzięki zawartej w niej taninie, zadziała miejscowo ściągająco i przeciwzapalnie.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu