Odżywianie


autor:  Lidia Koperwas
kategoria:  Odżywianie, Zdrowie ogólne

Prawie każdy z nas wie, że jedzenie ryb jest zdrowe. Pewnie też większość z nas to wie, a zarazem w ogóle nie wprowadza tej zasady w życie. I na pewno znajdą się też tacy, którzy zastanawiają się dlaczego tak właściwie jedzenie ryb jest zdrowe?

Niestety, w naszej kulturze jedzenie ryb nie jest tak popularne jak w innych miejscach świata. Mam tu na myśli np. Japonię. Tam ryby i owoce morza są stałym punktem jadłospisu. Japończycy ponoć nie wyobrażają sobie menu bez ryb. Szkoda, że u nas też tak nie ma. Ograniczeniem do spożywania większej ilości ryb wśród Polaków są bardzo wysokie ceny tych morskich rarytasów. Jednak gdy uzmysłowimy sobie, że Japończycy żyją dłużej niż my i rzadziej zapadają na choroby niedokrwienne serca i miażdżycę, to może to będzie w stanie nas przekonać do częstszego sięgania po ryby?

Dlaczego ryby są zdrowe?

Tłuste ryby to źródło witamin A i D. I tak na przykład zjedzenie 100 g karpia dostarcza nam 181 mikro-gramów retinolu, co pokrywa prawie połowę dziennego zapotrzebowania trzylatka na witaminę A. Ponadto podstawowy skład ryb woda, tłuszcz (bardzo zdrowy) i białko. Białko ryb jest łatwostrawne i przyswajalne. Jest więc zaliczane do białek pełnowartościowych. Mięso ryb zawiera również liczne sole mineralne, takie jak: fosfor, cynk, selen, jod, potas, wapń i magnez.

Nienasycone kwasy tłuszczowe – dobroczynne kwasy dla zdrowia

W rybach, oprócz kwasów nasyconych występują też kwasy nienasycone, w tym tak zwane kwasy omega-3. Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, produkowane są przez mikroorganizmy wodne. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mają bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. To właśnie one wpływają na wzmocnieniu układu odpornościowego i łagodzą procesy zapalne pojawiające się w organizmie. Na dłuższą metę nienasycone kwasy mogą zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych, a wśród nich nadciśnienia, miażdżycy czy chorób układu krążenia. Obniżają m.in. poziom cholesterolu, przez co pomagają utrzymać zdrowe serce i układ krążenia, mogą też chronić przed innymi chorobami o podłożu zapalnym – jak zapalenie stawów, toczeń układowy czy astma. Bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są tłuste ryby morskie – tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki i makrela. Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb biorą udział w przenoszeniu sygnałów między komórkami nerwowymi i uczestniczą w złożonym procesie zapamiętywania i uczenia się. Ponadto wykazano, że odgrywają one istotną rolę w rozwoju intelektualnym dzieci. Po przeprowadzeniu ciekawych eksperymentów, okazało się, że podawanie tych kwasów dzieciom z dysleksją, dysgrafią i ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) znacznie poprawiło ich zdolności intelektualne i wyniki w nauce.

Mimo, iż lekarze i żywieniowcy apelują o ograniczenie spożywania tłustych pokarmów, to w zupełności nie dotyczy to jedzenia tłustych gatunków ryb morskich. Ryby są tak cennym pokarmem, że można podawać je też dzieciom – nawet już od drugiego roku życia. Trzeba mieć jednak pewność, że dziecko nie ma alergii pokarmowej na ten składnik pożywienia, ponieważ alergia bardzo często pojawia się właśnie po rybach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu