Odżywianie


autor:  Lidia Koperwas
kategoria:  Odżywianie, Zdrowie ogólne


Jak powstaje jogurt?

Jogurty powstają podczas procesu naturalnej fermentacji mleka przez dobre bakterii, zwykle Lactobacillus bulgaricus i Lactobacillus thermophilus. Jego smak i konsystencja zależą od wielu czynników, m.in. temperatury i czasu dojrzewania napoju albo zastosowania różnych szczepów bakterii mlekowych. Inaczej przebiega proces produkcji tych pitnych, a inaczej gęstych. W rezultacie procesu fermentacji, jogurt ma więcej witaminy B12, witaminy B3 i witaminy A niż mleko.

Skład jogurtu i jego prozdrowotne działanie

Jogurty i kefiry charakteryzuje dużo większa przyswajalność głównych składników odżywczych niż tych występujących w mleku nieprzetworzonym. Ponadto produkty mleczne są bogatym źródłem wysokowartościowego białka, wapnia, łatwo przyswajalnego tłuszczu, cukru mlekowego (laktozy) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i witamin rozpuszczalnych w wodzie z grupy B(zwłaszcza ryboflawiny). Niestety produkty te nie zawierają praktycznie witaminy C oraz jedynie niewielkie ilości żelaza.

Jogurt ma w sobie 4-5-krotnie więcej aminokwasów niż mleko. Nasz organizm trawi jogurty trzy razy szybciej niż mleko. Jogurty mają też więcej wapnia, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Co ważne, w jogurtach znajdują się też substancje antybakteryjne, które zwalczają chorobowe bakterie jelitowe. Poza tym hamują proces powstawania „złego” cholesterolu. Jedzenie i picie jogurtów wzmacnia system odpornościowy, ponadto ułatwiają wchłanianie żelaza, wapna i witamin, a także są polecane osobom skarżącym się na zaparcia i wzdęcia.

Trzeba pamiętać, że bez względu na wiek każdy potrzebuje wapnia, by wzmocnić swoje kości. W dużych ilościach jest on potrzebny przede wszystkim młodzieży i dorosłym powyżej 50 roku życia. Wzbogacając dietę o produkty mleczne, należy zwrócić uwagę, by wybierać mleko i jego przetwory o ograniczonej zawartości tłuszczów, by w ten sposób uniknąć nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto zapamiętać, że produkty mleczne dostarczają nam kwasów omega-3, które mają zbawienne właściwości dla naszego organizmu.

Jogurt naturalny działa jak lek przeciwbiegunkowy. Obowiązkowo powinny go jeść osoby po leczeniu antybiotykami, gdyż odbudowują one zniszczoną przez antybiotyki właściwą mikroflorę przewodu pokarmowego.

Skoro już wiemy , że jogurty wspaniale wpływają na nasze zdrowie, to może zamiast od kawy dzień będziemy zaczynać od jogurtu?


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu