Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie


Zdrowotne właściwości kawy

Ważnym składnikiem kawy, wpływającym na jej zdrowotne właściwości są polifenole. Mają działanie silne przeciwutleniąjące, czyli neutralizujące bardzo szkodliwe wolne rodniki tlenowe. Zwalniają procesy starzenia i działają antynowotworowo. Filiżanka kawy zawiera także 40 mg witaminy PP i 300 mg potasu, a także błonnik pokarmowy, który ułatwia wypróżnianie, dlatego kawa polecana jest osobom borykającym się z kłopotami trawiennymi.

Niezależne badania, przeprowadzone w kilku krajach europejskich (m.in. Holandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii), wykazały, że zwiększona konsumpcja kawy zmniejsza o 30% ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Dzieje się tak, ponieważ występujący w kawie kwas chlorogenowy przyśpiesza absorpcję glukozy przez wątrobę. Potwierdzono także, iż nawet umiarkowane spożywanie kawy może wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, zmniejsza też ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.

Dobrą wiadomością dla osób nie lubiących spotykać się z dentystą, jest informacja, że dzięki zawartości garbników, kawa, nawet ta bezkofeinowa, może przeciwdziałać procesom powodującym próchnicę zębów. Nie znaczy to, że należy od razu wyrzucić szczoteczkę i pastę, ponieważ działanie kawy w tym zakresie nie zapobiega powstawaniu dziur w zębach, a jedynie wpływa na ograniczenie działania bakterii na uzębienie.

Dzięki zawartości błonnika pokarmowego, kawa wpływa korzystnie na trawienie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i przyśpiesza przemianę materii, dlatego ekstrakt z kofeiny wykorzystywany jest jako wspomagacz odchudzania. Kawa ma także działanie moczopędne, dlatego pomaga wypłukiwać z organizmu szkodliwe substancje. Codzienna filiżanka kawy ma zbawienny wpływ na nerki, w 10% zmniejszając ryzyko rozwoju kamicy nerkowej u mężczyzn i występowania kamieni nerkowych u kobiet. Picie kawy może także obniżać ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby, przyczynia się też do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory pęcherza moczowego wśród palaczy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu