Odżywianie


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie

Metody konserwowana żywności nie są wymysłem współczesnych producentów. Nasi przodkowie także stosowali różne sposoby, aby zabezpieczyć żywność przed jej zepsuciem.

Solenie, kandyzowanie, wędzenie, suszenie, peklowanie, czy przechowywanie w niskich temperaturach były naturalnymi metodami na przedłużenie terminu przydatności do spożycia, Dziś, w dobie zwiększonego zapotrzebowania na świeżą żywność, jej producenci zabezpieczają ją wykorzystując do tego sztuczne substancje chemiczne.

Istnieje już około 2000 różnych dodatków, które są używane w przemyśle spożywczym. Są to: konserwanty, barwniki syntetyczne, substancje zakwaszające, preparaty zagęszczające, żelujące i utwardzające, preparaty zastępujące cukier, antyutleniacze i emulgatory. Substancje te, dodawane do żywności, poprawiają jej walory smakowe, zapachowe, wygląd zewnętrzny, a dodatkowo przedłużają okres przydatności do spożycia i czas jej przechowywania.

W 1989 roku na producentów żywności został nałożony obowiązek informowania na opakowaniach o wszystkich związkach syntetycznych, które zostały użyte przy wytwarzaniu danego produktu spożywczego. Związki te oznaczane są symbolem E oraz trzema cyframi: Barwniki – oznaczane numerami od E100 do E199:
Konserwanty – od E200 do E299
Przeciwutleniacze i synergenty – od E300 do E399
Emulgatory i zagęstniki – od E400 do E499
Wzmacniacze smaku i zapachu – od E600 do E699
Inne substancje, w tym intensywnie słodzące – od E900 do E999


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu