Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

W sytuacji gdy zaczynamy mieć problemy z sylwetką i szukamy pomocy, jednym z pierwszych pytań jakie słyszymy jest: „ile kalorii zjadasz dziennie z pokarmem?”.

Na większości opakowań produktów sklepowych znajdują się informacje o zawartości kalorii w 100 gramach danego produktu; a w każdej z diet wspomina się o ich kontrolowaniu. Warto więc dowiedzieć się, co oznacza pojęcie kalorii, a także zapoznać się z zasadami ich liczenia.

Kalorie

Pojęcie kalorii (skrót: cal, od łacińskiego słowa: calor, oznaczającego: ciepło) wywodzi się z fizyki, gdzie jest miarą ciepła. Natomiast kalorie dostarczane z jedzeniem, to właściwie kilokalorie (kcal) – czyli tysiące kalorii. Definiują one ilość energii, przeciętnie przyswajaną przez ludzki organizm, z danego spożytego produktu, która niezbędna jest do podtrzymania funkcji życiowych i aktywności. Każda niewykorzystana kaloria jest w organizmie magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznego pożywienia, może prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Co najbardziej tuczy?


Źródłem kalorii w naszym pożywieniu są tłuszcze, węglowodany, białka i alkohol, przy czym te zawarte w tym ostatnim to tzw. puste kalorie. Powodują krótkotrwały przyrost energii, a nie prowadzą natomiast do jej długofalowego, efektywnego wykorzystania w procesie przemiany materii. Mówi się o nich również w odniesieniu do produktów, które poza kaloriami nie dostarczają organizmowi żadnych innych wartości odżywczych (np.: słodycze, jedzenie typu fast food).

Podczas spalania tłuszczów w naszym organizmie, powstaje dwa razy więcej energii, niż podczas przemiany węglowodanów i białek. Jeden gram tłuszczu dostarcza ok. 9 kcal, podczas gdy jeden gram białek czy węglowodanów to 4 kcal. Dodatkowo same tłuszcze są mniej sycące, a więc sprzyjają spożywaniu ich w nadmiernych ilościach, zwłaszcza że podnoszą walory smakowe jedzenia. Z tego względu to właśnie tłuszcze są najbardziej tuczące. Niestety całkowite wyeliminowanie ich z naszej diety, może być bardzo niebezpieczne. Odpowiadają bowiem za właściwe przyswajanie cennych witamin (A, D, E, K), a także zawierają kwasy tłuszczowe, które z kolei są konieczne dla zachowania zdrowej kondycji układu krwionośnego, mózgu, skóry i oczu. Dlatego też tłuszcze są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu