W naszych sklepach są dostępne głównie 3 rodzaje tłuszczów, używanych do smarowania pieczywa: masło, margaryna oraz tłuszcze mieszane. Zawierają w sobie różne kwasy tłuszczowe, warto więc się nad nimi chwilę zatrzymać.
Masło
Masło jest produktem pochodzenia zwierzęcego, gdyż do jego wyrobu używa się śmietany z mleka krowiego. Ze śmietany ukwaszonej, pasteryzowanej produkowane jest masło ekstra, natomiast z nieukwaszonej powstaje masło śmietankowe. Masło w zależności od danego rodzaju zawiera od 72-80% tłuszczu. W większości w maśle zawarte są nasycone kwasy tłuszczowe (ponad 50%), około 1/3 stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kilka procent to kwasy wielonienasycone. W skład masła wchodzą również pochodzenia naturalnego witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, karotenoidy), a także cholesterol (ponad 200 mg w 100 g masła).
Zalety i wady masła
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu