Odżywianie


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Odżywianie

Masło czy margaryna – co zdrowiej wybrać? Ten dylemat przewija się już od wielu lat i jak do tej pory pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Czy w ogóle możliwe jest dokonanie takiego radykalnego wyboru? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają oba te produkty?

W naszych sklepach są dostępne głównie 3 rodzaje tłuszczów, używanych do smarowania pieczywa: masło, margaryna oraz tłuszcze mieszane. Zawierają w sobie różne kwasy tłuszczowe, warto więc się nad nimi chwilę zatrzymać.

  • Kwasy tłuszczowe nasycone występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego i ich spożycie może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi.
  • Tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu.
  • Kwasy tłuszczowe trans powstające np. podczas produkcji margaryn, czy obróbki termicznej innych tłuszczów, mogą podwyższać poziom cholesterolu we krwi.

Masło

Masło jest produktem pochodzenia zwierzęcego, gdyż do jego wyrobu używa się śmietany z mleka krowiego. Ze śmietany ukwaszonej, pasteryzowanej produkowane jest masło ekstra, natomiast z nieukwaszonej powstaje masło śmietankowe. Masło w zależności od danego rodzaju zawiera od 72-80% tłuszczu. W większości w maśle zawarte są nasycone kwasy tłuszczowe (ponad 50%), około 1/3 stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kilka procent to kwasy wielonienasycone. W skład masła wchodzą również pochodzenia naturalnego witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, karotenoidy), a także cholesterol (ponad 200 mg w 100 g masła).

Zalety i wady masła

  • Jest ono źródłem naturalnych witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach.
  • Nie zawiera izomerów kwasów tłuszczowych.
  • Ceni się jego walory smakowe.
  • Wadą jego jest duża ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, a mniejsza ilość kwasów tłuszczowych jedno i wielonienasyconych.
  • Szkodzi zdrowiu obecność cholesterolu, a także wysoka kaloryczność.
  • A w praktyce jest trudne do rozsmarowywania w niskich temperaturach.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu