Odżywianie


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Odżywianie


Margaryna

Margaryna jest produktem pochodzenia roślinnego, a w jej skład wchodzą: oleje roślinne, mleko lub woda, aromaty, barwniki, składniki wydłużające trwałość oraz syntetyczne witaminy A i D. Do jej produkcji wymagane są odpowiednie procesy przemysłowe. Proporcja tłuszczów wchodzących w skład margaryny, jest zdecydowanie inna niż masła. Przeważają w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe (ponad 50%), po ok. 1/5 stanowią kwasy nasycone oraz wielonienasycone. Natomiast w zależności od metody produkcji, część margaryn zawiera kwasy tłuszczowe trans (zwłaszcza margaryny twarde), a zawartość tłuszczów w danym produkcie waha się od 40 do 80%.

Zalety i wady margaryny

  • Zaletą jest na pewno większa zawartość jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i mniejsza ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Zachęca również niewielka zawartość cholesterolu lub obecność w niektórych margarynach dodatkowych steroli, wpływających korzystnie na gospodarkę cholesterolową.
  • Zwykle margaryna ma niższą kaloryczność niż masło.
  • Łatwiej ją przechowywać i rozsmarowywać w niższych temperaturach.
  • Martwi natomiast obecność w niej kwasów tłuszczowych trans oraz syntetycznych witamin, barwników, aromatów, substancji wydłużających trwałość.

Tłuszcze mieszane (tzw. miksy), czyli mieszanki masła i margaryn zawierają natomiast mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż masło, ale więcej jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Co więc wybrać?

  • Z pewnością nie powinniśmy używać masła do smażenia, gdyż wysoka temperatura prowadzi do powstania szkodliwych substancji.
  • Masło powinno być zawarte w diecie dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią z uwagi na naturalnie występujące w nim witaminy oraz nieobecność kwasów tłuszczowych trans.
  • Z uwagi na wyższą kaloryczność masło nie powinno być używane przez osoby otyłe i z nadwagą.
  • Osoby w wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą, czy chorobą niedokrwienną serca powinny ograniczać spożycie masła.
  • Margaryny twarde nie powinny być używane do smarowania pieczywa z uwagi na zawartość kwasów tłuszczowych trans.

Jak zwykle w przypadku odżywiania, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać w żadną ze stron. Dylematu, czym smarować pieczywo, możemy uniknąć w jeden sposób – zrezygnować w ogóle z jego smarowania tłuszczem. Jeśli jednak nie potrafimy, możemy zastąpić margarynę i masło: kilkoma kroplami oliwy z oliwek, lekkim, jogurtowym serkiem śniadaniowym, a od czasu do czasu keczupem lub musztardą.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu