Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie


Zasady komponowania sałatki

Dobra sałatka jest niczym utwór muzyczny – jej składniki powinny ze sobą idealnie, tak jak nuty, współgrać. Wbrew pozorom, proces komponowania sałatki wcale nie jest skomplikowany, a różnorodność i równowagę składników można osiągnąć jeśli będziemy kierować się prostą zasadą kolorystyczną. Mieszając ze sobą składniki zielone, czerwone, żółte i pomarańczowe możemy być pewni, że zawarty w sałatce zestaw witamin i minerałów będzie urozmaicony, a składniki będą się nawzajem doskonale uzupełniały.

Sałatkowe „tak” i „nie”

Podstawą sałatki powinny być warzywa i owoce, ponieważ dają uczucie sytości, nie odkładając się jednak w postaci tłuszczyku ze względu na ich stosunkowo niską wartość kaloryczną. Zarówno warzywa jak i owoce zawierają błonnik, który korzystnie wpływa na proces trawienia. Aby sałatka była bardziej odżywczo urozmaicona, możemy do niej dodać produkty białkowe: ser, jajka, chude mięso drobiowe, lub nieco ryżu czy makaronu. Te produkty powinniśmy traktować jako uzupełnienie sałatki, a nie jej podstawę. Jeżeli sałatka jest tylko dodatkiem do obiadu, możemy przyrządzić ją tylko z warzyw i doprawić lekkim sosem winegret.

Powinniśmy unikać dodawania do sałatek śmietany i majonezu, a zamiast tego doprawiać ją naturalnym jogurtem lub oliwą z oliwek. Tłuszcze roślinne zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i pomagają w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, K).

Idealnym dodatkiem smakowym i zdrowotnym sałatek są bogate w cynk kiełki pszenicy, orzechy, nasiona dyni i słonecznika i lnu. Zawierają cenny błonnik i białko, które wzmocnią odporność na infekcje i jednocześnie poprawiają stan cery.

Pamiętajmy, że dobra sałatka to przede wszystkim smaczna sałatka. Jednak niekoniecznie do jej przyprawienia powinniśmy użyć soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje wzrost ciśnienia krwi. Sprawia też, że warzywa puszczają sok i stają się mało apetyczne. Zamiast soli można użyć ziół (świeżych lub suszonych), które podnoszą walory smakowe i zdrowotne sałatki. Lebiodka pospolita, znana bardziej pod nazwą oregano, ma działanie odtruwające i moczopędne. Bazylia wzmaga trawienie – pobudza wydzielanie soku żołądkowego i działa rozkurczowo. Estragon poprawia smak niesłonych potraw i pobudza apetyt. Cząber i majeranek regulują trawienie i zapobiegają wzdęciom.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu