Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Jeden sprawi, iż „powróci moc”, inny że „powstaniesz, kiedy upadłeś”, jeszcze inny „doda Ci skrzydeł”. Przywracają energię, kiedy opadamy z sił oraz pozwalają przezwyciężyć zmęczenie i senność. Jak je rozróżnić, kiedy i jak bezpiecznie stosować?

Izotoniki

Napoje izotoniczne to nie to samo co napoje energetyczne, a właściwie energetyzujące. Nie zawierają kofeiny, a ich zadaniem jest uzupełnienie witamin i minerałów, utraconych za pośrednictwem potu podczas forsownego wysiłku. Ze względu na swój izotoniczny charakter (ma ciśnienie osmotyczne równe z ciśnieniem ludzkiego osocza) są znacznie lepiej przyswajane przez organizm niż woda mineralna, soki, czy napoje gazowane. Szybko gaszą pragnienie i pomagają utrzymać wodę w organizmie. Właśnie dlatego są stosowane przez sportowców podczas zawodów i treningów. Zawierają niewielkie ilości cukru i nie są nasycone dwutlenkiem węgla w takim stopniu, jak napoje energetyzujące.

Napoje energetyzujące

Podstawowymi ich składnikami jest kofeina i tauryna. Pierwsza działa głównie na centralny układ nerwowy, pobudzając korę mózgu. Jej zawartość w jednej puszce odpowiada najczęściej filiżance kawy. Wzmaga wydzielanie adrenaliny, przyspiesza tętno i oddech, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa szybkość reakcji i wspomaga koncentrację. Z tych powodów napoje energetyzujące są zalecane zwłaszcza kierowcom podczas długich tras. Równie często sięgają po nie studenci podczas sesji egzaminacyjnych. Drugi ze składników - tauryna - pobudza mięśnie i zmniejsza ich wrażliwość na zmęczenie. Wspomaga regenerację organizmu po wysiłku i zwiększa jego wydolność.

Napoje energetyzujące mają właściwości hipertoniczne (ciśnienie osmotyczne wyższe niż płynów ustrojowych). Oznacza to, że ich przyswajalność przez organizm jest znacznie mniejsza niż izotoników. Nie powinno się ich stosować jako „wspomagaczy” podczas treningu. Przyspieszają odwodnienie organizmu, a wysokie nasycenie dwutlenkiem węgla, podobnie jak w przypadku innych napojów gazowanych rozdyma jelita i może powodować kolkowe bóle brzucha.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu